Od 1 lutego BRE Bank znalazł się w składzie RESPECT Index, elitarnego grona spółek giełdowych, działających zgodnie z najwyższymi standardami ładu korporacyjnego i odpowiedzialności społecznej. W tegorocznej edycji badania przyglądano się aktywności 140 spółek, z których wybrano 16 spełniających najwyższe standardy.
– Wraz z wyborem do indeksu RESPECT doceniono nasze odpowiedzialne podejście do pracowników, klientów czy dbałość o środowisko – komentuje Wiesław Thor, wiceprezes BRE Banku – To także znakomity barometr dla inwestorów, najbardziej prestiżowy i wiarygodny wyznacznik dla tych, którzy poszukują spółek godnych zaufania, prezentujących najwyższe standardy corporate governance i CSR. – dodaje.
Indeks RESPECT jest wskaźnikiem obejmującym polskie spółki z głównego rynku GPW, działające zgodnie z najlepszymi standardami zarządzania w zakresie ładu korporacyjnego, informacyjnego i relacji z inwestorami, a także w obszarach czynników ekologicznych, społecznych i pracowniczych. RESPECT Index nie jest kolejnym rankingiem CSR, ale „żywym” instrumentem giełdowym. Od początku 2011 r. wartości indeksu są publikowane w trybie ciągłym, co minutę. Ponadto, zgodnie z nowymi zasadami, skład indeksu będzie aktualizowany co pół roku, dzięki czemu będzie odpowiadał rzeczywistej aktywności spółek.
Historia pokazuje, że spółki odpowiedzialne społecznie przynoszą ponadprzeciętne zwroty z inwestycji. Dowodzi tego także podsumowanie dwóch lat funkcjonowania polskiego RESPECT Index: w 2009 roku wzrósł o 71% (WIG-20 o 33%), w 2010 roku – o 32% (WIG-20 – o 15%). Dlatego inwestorzy na całym świecie wnikliwie przyglądają się spółkom tworzącym tego typu indeksy (jak np. funkcjonujący już od 1999 roku Dow Jones Sustainability Index czy dwa lata młodszy FTSE4GOOD) i chętnie w nie inwestują. Na koniec 2008 roku aktywa europejskich funduszy etycznych zbliżyły się do 50 mld euro, pierwsze tego typu fundusze są już obecne także w Polsce.
– Warto przypomnieć, że zaangażowanie na rzecz otoczenia było dla nas zawsze ważne. Poświęciliśmy dużo uwagi transparentnej komunikacji ze środowiskiem, w którym na codzień działamy – mówi Wiesław Thor – miejsce w składzie indeksu zawdzięczamy nie deklaracjom, ale realnym działaniom.
Znalezienie się w indeksie RESPECT wymaga przejścia restrykcyjnej weryfikacji. Pierwszej selekcji dokonuje Giełda Papierów Wartościowych, która we współpracy ze Stowarzyszeniem Emitentów Giełdowych analizuje praktyki spółek w zakresie ładu korporacyjnego, polityki informacyjnej i relacji z inwestorami. Później audytorzy Deloitte weryfikują dokumenty potwierdzające odpowiedzi na pytania z ankiety, które przedłożyli przedstawiciele firm. Sprawdzają między innymi systemy zarządzania, w tym kwestie środowiska, politykę personalną, postawy wobec klientów. Dopiero na tej podstawie następuje kwalifikacja spółek do składu indeksu.
Źródło: BRE Bank