Firma CASUS zajmująca się dochodzeniem roszczeń ubezpieczeniowych przyjęła Kodeks Dobrych Praktyk i Etyki w Relacjach z klientami. Dokument jasno określa zasady pozyskiwania klientów, obsługi, wynagrodzenia oraz najważniejsze warunki umowy. Przedstawiciele CASUS wzywają pozostałe firmy odszkodowawcze, które są nieskompromitowane i działają w sposób etyczny do współpracy nad ostateczną wersją dokumentu i przyjęcia go przez branżę.
W ostatnim czasie w mediach pojawiły się informacje o nieetycznych działaniach części firm zajmujących się pomocą w dochodzeniu roszczeń ubezpieczeniowych. Dziennikarze oraz przedstawiciele instytucji zajmujące się ochroną konsumentów i ubezpieczonych zaczęli nawoływać do stworzenia regulacji rynku, który wg Rzecznika Ubezpieczonych obsługuje już 40% szkód osobowych. „Opisywane w mediach złe praktyki, od początku funkcjonowania CASUS, były nam obce. Dlatego postanowiliśmy nie czekać na rozwiązania prawne i spisaliśmy wszystkie zasady, którymi się kierujemy przy reprezentowaniu klientów w dochodzeniu należnych im odszkodowań” – podkreśla Jolanta Szkopińska, współwłaścicielka CASUS.
W dokumencie zaznaczono m.in., że nie będą pobierane żadne opłaty od klienta przed zakończeniem postępowania, a prowizja razem z podatkiem VAT nie przekroczy 20% uzyskanego odszkodowania. CASUS zobowiązuje się również, że nie będzie pozyskiwał klientów za pośrednictwem osób, z którymi poszkodowani mają styczność tuż po wypadkach (np. służb medycznych, pracowników firm pogrzebowych i serwisów samochodowych etc.) oraz nie będzie tworzył sieci akwizytorów działających we wspomnianych miejscach. Umowa oraz pełnomocnictwa przedstawiane klientowi będą opisane w sposób dla niego zrozumiały. Natomiast kara za zerwanie umowy może wyłącznie w symboliczny sposób pokryć pracę wykonaną na rzecz klienta.
Przedstawiciele CASUS zaznaczają, że nie zamykają prac nad Kodeksem. Firma recenzowała projekt u Rzecznika Ubezpieczonych i otrzymała pozytywną opinię z jego strony. Teraz reprezentanci CASUS liczą, że ich Kodeks będzie punktem wyjścia do stworzenia rzeczywistych, jasnych i dobrych dla klienta regulacji branżowych. „Chcemy, aby na ostateczną wersję Kodeksu miały wpływ wyłącznie firmy działające w sposób etyczny. Zapraszamy je do współpracy” – mówi Marcin Niemczyk, współwłaściciel CASUS.
Poniżej oryginalna treść kodeksu, przygotowanego przez firmą odszkodowawczą Casus.
Kodeks Dobrych Praktyk i Etyki firmy Casus w relacjach z klientami
I. Przed rozpoczęciem współpracy
1. Firma CASUS w celu pozyskiwania Klientów nie będzie prowadzić działań posiadających znamiona bezpośredniej akwizycji, oraz nie będzie pozyskiwać Klientów za pomocą zorganizowanej struktury pośredników. Jedyną drogą pozyskania Klientów będzie reklama pozwalająca osobom dochodzącym swoich roszczeń na dokonaniu swobodnego wyboru i podjęcia decyzji co do zatrudnienia firmy CASUS we własnej sprawie.
2. Zasady reprezentowania Klienta w dochodzeniu roszczeń określone będą wyłącznie w podpisanych przez Strony dokumentach: umowie oraz pełnomocnictwach. Kwestie nieuregulowane w w/w dokumentach określają przepisy Kodeksu Cywilnego.
3. Umowa powinna być sformułowana jednoznacznie i w sposób zrozumiały dla Klienta.
4. Umowa respektuje zasady równości stron i zawsze jest interpretowana na korzyść klienta.
5. Umowa powinna przede wszystkim zawierać:
1. pełne dane Stron
2. opis przedmiotu umowy
3. wysokość prowizji oraz zasady wynagrodzenia
4. warunki odstąpienia przez Strony od umowy
5. zasady przetwarzania danych osobowych
6. Firma CASUS udostępni Klientowi pełne i kompleksowe informacje na temat zasadi warunków współpracy.
7. Firma CASUS oświadcza, że osoby wskazane przez nią, do reprezentowania klienta przed sądami powszechnymi mają umocowanie prawne do prowadzenia tego rodzaju czynności.
8. Firma CASUS podejmie się reprezentowania Klienta, tylko wtedy, gdy uzna, iż jest w stanie wykonać wszystkie działania konieczne do uzyskania przez Klienta godziwego i uzasadnionego odszkodowania.
II. Zasady obowiązujące podczas dochodzenia odszkodowania
1. Wszystkie decyzje firmy CASUS, dotyczące reprezentowanego Klienta (w szczególności decyzje dotyczące ugod) będą podejmowane za zgodą i po konsultacji z Klientem.
2. CASUS, na wezwanie Klienta, będzie udostępniał mu wszystkie dokumenty dotyczące jego sprawy w godzinach pracy biura.
3. Należne Klientowi odszkodowanie będzie przekazywane do Klienta bez pośrednictwa firmy CASUS.
4. Wysokość ewentualnej opłaty, za odstąpienie przez Klienta od umowy lub wysokość kary umownej za zerwanie umowy z winy Klienta, spowodowane podaniem przez niego nieprawdy lub zatajeniem ważnych dla sprawy informacji, będzie rekompensować jedynie wkład pracy włożony do tego momentu przez pracowników firmy CASUS. Kara ta nie będzie przekraczać połowy miesięcznego minimalnego wynagrodzenia określonego w Monitorze Polskim. Dokładna kwota zostanie określona w umowie.
III. Pełna klarowność rozliczenia
1. CASUS będzie podejmować się reprezentowania Klientów bez względu na wysokość roszczeń.
2. Przed podpisaniem umowy Strony ustalą wysokość prowizji CASUS. Wysokość prowizji będzie ściśle określona w podpisanej umowie.
3. CASUS nie będzie pobierał od Klientów żadnych opłat (w tym zaliczek) przed zakończeniem postępowania.
4. Wysokość prowizji nie przekracza 20% odszkodowania.
5. W przypadku spraw dotyczących świadczeń rentowych wynagrodzenie firmy CASUS nie będzie przekraczać trzykrotności renty.
6. Wysokość prowizji będzie zawierać w sobie podatek VAT. Rozliczenie z klientem nastąpi po wystawieniu przez CASUS prawidłowej faktury VAT.
Źródło: PR News