W grupie polskich kierowców, którzy planują wymienić samochód w tym roku przeważają młodzi od 18 do 39 roku życia – wynika z raportu Santander Consumer Multirent „Polak w swoim aucie”. Najczęściej wskazywane przyczyny tej decyzji to wiek auta i jego stan techniczny. Co siódmy ankietowany z tej grupy wskazał chęć korzystania z nowinek motoryzacyjnych, co może wskazywać na zainteresowanie samochodami elektrycznymi, hybrydowymi czy wodorowymi.
Wśród 25 proc. polskich kierowców, którzy chcą wymienić auto w tym roku, dominują osoby od 18-29 i od 30-39 roku życia (kolejno 32 i 38 proc.) – wskazuje raport Santander Consumer Multirent „Polak w swoim aucie”. Na zakup kolejnego samochodu trochę częściej szykują się kobiety niż mężczyźni (27 proc. pań w porównaniu do 24 proc. panów). Poza najlepiej zarabiającymi, od 7000 zł netto w górę, drugą grupą najbardziej chętną na wymianę auta są osoby z dochodami do 2000 zł na rękę (kolejno 59 i 32 proc.). Może to być m.in. przejaw mniejszej inflacji.
– Nasze badanie wskazuje również na to, że większego popytu możemy spodziewać się w średnich miastach od 50 do 250 tysięcy mieszkańców – komentuje Piotr Półtorzycki, Dyrektor Działu Partnerów Kluczowych, Rozwoju Biznesu i Ubezpieczeń z Santander Consumer Multirent. – W dalszej kolejności, z zamiarem kupna samochodu w tym roku nosi się też wielu mieszkańców małych miast do 50 tysięcy osób lub wsi. Niżej znalazły się metropolie, gdzie zakup auta planuje jedynie 20 proc. respondentów z grupy kierowców, która chce wymienić samochód w 2024 r.
Po drugiej stronie medalu znalazło się 61 proc. kierowców, którzy nie zamierzają kupować auta w tym roku. Wśród nich przeważają jednak seniorzy od 60 roku życia w górę (76 proc.) i wspomniani wyżej mieszkańcy metropolii (64 proc.). Ponadto co siódmy kierowca nie potrafił jeszcze określić, czy będzie w tym roku wymieniał auto czy nie (14 proc.).
Wiek auta najczęściej skłania do zmiany
Wśród czynników, które najbardziej wpływają na chęć zakupu kolejnego samochodu na pierwszym miejscu znajduje się jego wiek (59 proc. wskazań w grupie polskich kierowców, która zamierza wymieniać auto w tym roku). Na podium znalazły się też takie odpowiedzi jak stan techniczny auta (47 proc.) czy obawa przed tym, że straci ono na wartości (22 proc.). W dalszej kolejności respondenci z tej grupy wskazywali znudzenie dotychczasowym pojazdem (19 proc.) czy chęć korzystania z nowinek motoryzacyjnych (15 proc.).
– Dobrym sposobem na to, żeby nie martwić się o bezpieczeństwo i funkcjonalność pojazdu w związku z jego sporym wiekiem lub niezadowalającym stanem technicznym jest leasing – komentuje Piotr Półtorzycki z Santander Consumer Multirent. – Dzięki niemu przedsiębiorcy mogą często korzystać z innych modeli aut, wymieniając dotychczasowy samochód po zakończeniu umowy leasingowej. Do zalet tego rozwiązania należą też elastyczne warunki finansowania, opłata wstępna od 0 proc. wartości pojazdu i pakiet dodatkowych korzyści, w tym szeroka oferta ubezpieczeń czy karta paliwowa. Ponadto zainteresowani nowinkami motoryzacyjnymi mogą sięgnąć po leasing z dotacją z programu „Mój elektryk”, która zmniejsza koszt zakupu aut zeroemisyjnych.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 22-30 stycznia br. na osobach, które posiadają prawo jazdy i aktywnie je wykorzystują na zlecenie Santander Consumer Multirent przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS). Zrealizowano je metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Próba n=1000.
Źródło: Santander Consumer Multirent