Na nowo jednak rozgorzała dyskusja o zasadność tego posunięcia i w obliczu ostrej walki politycznej przed listopadowymi wyborami prezydenckimi, wzmagają się głosy oponentów o zasadność tego planu, który bądź nie bądź, za pieniądze podatników ma ratować prywatne firmy, który podjęły nadmierne ryzyko i w normalnej sytuacji rynkowej powinny ponieść tego pełne konsekwencje.
Bernanke zaapelował jednak o jak najszybsze przegłosowanie ustawy (plan pomocy wymaga zmiany prawodawstwa), gdyż w przeciwnym wypadku problemy na rynkach finansowych powrócą, a Stany Zjednoczone pogrążą się w recesji.
Obraz rynków zatem jest następujący: póki plan pomocy nie zostanie wprowadzony w życie, rynki akcji poddawane będą presji sprzedających lub w najlepszym przypadku poruszać się będą w konsolidacji. Wczoraj, mimo otwarcia na plusach, główne nowojorskie indeksy akcji zakończyły sesję pod kreską. Indeks S&P500 stracił 1,56%, spadając do poziomu 1188 pkt., a technologiczny Nasdaq zmalał o 1,18% do 2153 pkt. Słabo zachowywała się giełda w Brazylii. Tamtejszy indeks Bovespa ponownie spadł poniżej poziomu 50 000 pkt., tracąc 3,78% sesja do sesji.
Na lokalnym rynku finansowym, kluczowym była publikacja danych o sprzedaży detalicznej w Polsce. W sierpniu wzrosła tylko o 7,7% rok do roku, znacznie mniej niż oczekiwano i od danych za lipiec. Stopa bezrobocia pozostała na niezmienionym poziomie 9,3%. Słabe dane o sprzedaży dyskontował już polski rynek długu, dlatego ceny obligacji pozostały stabilne. Zareagował natomiast rynek walutowy. Złoty nieznacznie się osłabił do 2,2550 USD/PLN oraz 3,3110 EUR/PLN, bo kończąca obrady w dniu dzisiejszym, Rada Polityki Pieniężnej najpewniej wstrzyma się z podwyżką stopy procentowej.
Dziś, po dodatnim otwarciu, indeksy na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zmierzają na południe i WIG20 balansuje obecnie wokół poziomu 2370 pkt. (0,4% wyżej niż wczorajsze zamknięcie).
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na globalne rynki finansowe będą losy ustawy o pomocy Skarbu USA. Jej szybkie przegłosowanie i wprowadzenie w życie może przywrócić optymizm na rynkach, w przeciwnym razie rynki akcji dalej mogą pogrążać się w marazmie.
Zbigniew Obara
Partnerzy Inwestycyjni Sp. z o.o.