Przede wszystkim Sejm zajmie się obszerną nowelizacją ustawy o VAT, na którą od lat czekają przedsiębiorcy. Należy mieć nadzieję, że prace nad zmianami ułatwiającymi rozliczenia, zainicjowane jeszcze przez poprzedni rząd, tym razem będą miały swój finał. Przełomowe zmiany dotyczą także procedury podatkowej. W Sejmie znajduje się rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej wprowadzający zasadę wstrzymania decyzji podatkowej do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia oraz zasadę informowania podatników o planowanej kontroli fiskusa.
Sejm będzie musiał się także zmierzyć z pokaźną liczbą projektów zmian w podatkach przygotowanych przez Komisję Przyjazne Państwo.
Ważne nowelizacje ustaw podatkowych na jesieni powinien przyjąć również rząd. Na akceptację Rady Ministrów czekają m.in. nowelizacje ustawy o PIT oraz nowa ustawa akcyzowa.
Poniżej przedstawiamy przegląd projektów ustaw podatkowych, którymi przez najbliższe tygodnie i miesiące będą zajmowali się Sejm oraz Rada Ministrów.
VAT
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT zakłada zmiany, których podstawowym celem jest uproszczenie zasad rozliczeń VAT. Nowelizacja likwiduje także wiele ograniczeń formalnoprawnych oraz dostosowuje polskie przepisy do wymogów unijnych.
Do najważniejszych zmian należy zniesienie funkcjonujących dziś dolegliwych sankcji finansowych i obciążeń biurokratycznych nakładanych na przedsiębiorców. Nowelizacja eliminuje 30-proc. sankcję VAT, czyli dodatkowe zobowiązanie podatkowe ustalane w przypadkach zaniżenia zobowiązania podatkowego przez podatnika. Zniesiony ma być również obowiązek składania kaucji gwarancyjnej w wysokości 250 tys. zł dla podatników rozpoczynających działalność w handlu wewnątrzwspólnotowym. W zamian za to rząd proponuje mniej restrykcyjny system zabezpieczeń dla podatników w postaci zabezpieczenia majątkowego do wysokości wnioskowanego zwrotu.
Wprowadzana jest możliwość dokonania korekty deklaracji po kontroli podatkowej, składania deklaracji kwartalnych przez wszystkich podatników oraz wykazywania podatku należnego z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej (w przypadku niektórych procedur celnych). Skróceniu do jednego roku (obecnie trzy lata) ma ulec termin powrotu do zwolnienia podmiotowego od VAT.
Czy będzie jeden podstawowy 60-dniowy termin zwrotu podatku VAT ? Ile wyniesie rekompensata dla podatników na zakup kas fiskalnych? Czy decyzja podatkowa mająca charakter nieostateczny nie będzie podlegać wykonaniu? Na czym polega instytucja tzw. sprawdzonego podatnika ? Czy nowelizacja uchyla przepis regulujący normy ilościowe przywożonego paliwa zwolnionego z należności celnych ? Jakie zmiany będą wprowadzone w zakresie licencjonowania i kontroli gier ?
Więcej: Gazeta Prawna 1.09.2008 (170) – str.2-3