Miłość może być bezpieczna, ale nie może być ubezpieczona. Eksperci ERGO Hestii sprawdzili, czy jest miejsce na amory w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń.
Zastanawiając się nad tym tematem, należy odnieść się do podstawowych parametrów ubezpieczenia jakimi są: przedmiot, okres, zakres i suma ubezpieczenia. Zawierając umowę ubezpieczenia, trzeba wszystkie te parametry jednoznacznie zdefiniować dla uniknięcia wątpliwości przy likwidacji ewentualnej szkody.
PRZEDMIOT
Czym tak naprawdę jest miłość? Jak ją zdefiniować? Miłość jest pojęciem ulotnym i trudnym do ujęcia. Dla każdego jest czymś innym. Dla jednego jedynie doznaniem fizycznym, dla innego – platonicznym uniesieniem, jeszcze dla kolejnego – perspektywą wspólnych spacerów po plaży w jesieni życia. Specjaliści z różnych dziedzin nauki podejmowali próby opisania jej jako jednostki chorobowej, przemiany chemicznej w organizmie czy równania matematycznego. Wciąż pozostaje jednak zjawiskiem niezdefiniowanym i jako takie nie jest możliwe do przyjęcia dla ubezpieczyciela.
OKRES
Na jak długi okres przewidujemy naszą miłość? Każda próba zamknięcia w datach przewidywanego okresu trwania miłości wydaje się być wyrachowanym podejściem do uczuć. Czy zakochując się zakładamy, że za rok się „odkochamy”?
ZAKRES
Od czego chcemy się ubezpieczyć? Od tego, że nasze uczucie wygaśnie, że partner nas opuści, że zakochamy się nieszczęśliwie w niedostępnym obiekcie westchnień? I jak w przypadku zgłoszenia szkody określić czy – zgodnie z regułami ubezpieczeniowymi – nastąpiła ona nagle i niespodziewanie dla ubezpieczonego?
SUMA
W umowie suma ubezpieczenia musi być określona co do złotówki. A jak przeliczyć emocje na pieniądze? Już nawet niemożliwe do zastąpienia dzieło sztuki łatwiej wycenić! I na koniec pytanie retoryczno-filozoficzne: co tak naprawdę jest warta miłość, którą od początku chcemy spieniężyć?
Co w takim razie można ubezpieczyć, kiedy się zakochasz?
Pierścionek zaręczynowy. Ale pod warunkiem, że jest trzymany w domu. Ubezpieczenie mienia podręcznego nie obejmuje biżuterii noszonej na ciele. Pierścionek zaręczynowy można za to ubezpieczyć jako ruchomość przechowywaną w domu czy mieszkaniu.
Ślub, choć jeszcze nie w Polsce. Na Zachodzie ubezpieczenia przed złą pogodą, zagubieniem obrączek, fuszerką florystyka czy fryzjerki są bardzo popularne. W Polsce na razie nie ma takich polis, bo brakuje odpowiedniej świadomości ubezpieczeniowej wśród klientów. Młodzi skupiają się głównie na organizacji ślubu, aniżeli na przewidywaniu ewentualnych niepowodzeń podczas ceremonii.
Podróż poślubną. Wybierając ubezpieczenie na wyprawę poślubną musimy zwrócić szczególną uwagę na zakres ubezpieczenia i miejsce, w które się wybieramy. Trzeba pamiętać, że warto upewnić się, czy każda forma aktywności, którą zamierzamy wykonywać podczas naszego wyjazdu jest objęta ochroną… Ze względu na duże ryzyko często wśród wyłączeń w warunkach ubezpieczenia można odnaleźć dyscypliny, których uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka…
Pierwszy samochód i mieszkanie. Warto pamiętać, że kompleksowe ubezpieczenie samochodu i mieszkania w pakiecie pozwoli Ci zaoszczędzić na składce.
Przyszłość naszego dziecka. Gdy jesteśmy rodzicami chcącymi zapewnić dobry start w dorosłe życie naszemu dziecku, najlepszym rozwiązaniem są tzw. polisy posagowe. Pełnią nie tylko funkcję inwestycyjną, ale gwarantują także bezpieczeństwo kapitału czyli gromadzonych pieniędzy. Składki są miesięczne, ale odkładać można także w innym rytmie: kwartalnym, półrocznym czy nawet rocznym. Klient zna kwotę gwarantowaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe, czyli wie, ile otrzyma na pewno.
Źródło: Ergo Hestia SA