Nie potwierdzam, nie zaprzeczam – mówi Ewa Francuz, dyrektor PR w Pioneer Pekao Investment Management. Natomiast stanowczo zaprzecza rzecznik BPH, Jacek Balcer,. Z nieoficjalnych informacji „Parkietu” wynika, że sprzedaż funduszy Pioneera w BPH miałaby ruszyć już po wakacjach. Nie wiadomo jednak, które placówki BPH prowadziłyby sprzedaż.
Do tej pory głównym źródłem pozyskiwania aktywów dla Pioneera był bank Pekao. Tymczasem od jakiegoś czasu TFI sygnalizowało, że te zasoby powoli się wyczerpują. Ponadto opublikowana strategia grupy UniCredit w Polsce na lata 2006-2008 zakłada, że majątek funduszy z grupy Pekao ma rosnąć w tempie 30 proc. rocznie.
– Wejście funduszy Pioneera do banku BPH byłoby zaskakującym rozwiązaniem dla mniejszościowych akcjonariuszy banku. Powinni najpierw poznać cel takich działań, ewentualne wpływy z prowizji, podobnie jak umowę między polskim rządem a UniCredit, dotyczącą przejęcia przez Włochów kontroli nad BPH. Czy należy oczekiwać, że w następnej kolejności Pekao zacznie sprzedawać w BPH swoje karty kredytowe, jeszcze przed połączeniem obu banków? – zastanawia się Marcin Materna, analityk z banku Millennium.
Zdaniem Materny otwarcie BPH na fundusze Pioneera przed połączeniem banków mogłoby rodzić podejrzenie o drenaż BPH.