Tymczasem aby odnieść prawdziwy sukces, nie można traktować tych platform jedynie jako kolejnego kanału promocji i komunikacji. Trzeba zmienić swoją strategię tak, aby pomagała ona ludziom nawiązać lub wzmocnić relacje z innymi, a jednocześnie wpływała na zmniejszenie kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa lub zwiększenie cen, jakie firma może pobierać za swoje produkty i usługi – twierdzi Jan Piskorski, profesor strategii w Harvard Business School, ekspert w dziedzinie platform społecznościowych.
Więcej na temat strategii społecznościowych firm przeczytacie w kwietniowym wydaniu HBRP oraz na stronie internetowej.
31.03.2010 AIB a irandzka decycja
W środę wszystkie media finansowe w Polsce piszą o decyzji irlandzkiego Ministra Finansów – AIB musi sprzedać wszystkie zagraniczne aktywa i to natychmiast. Wśród sprzedawanych spółek znajduje się BZ WBK – bank, który mimo problemów swojego właściciela zabłysnął na polskim rynku w 2009 roku i osiągnął znakomite wyniki finansowe, znacznie wyprzedzając konkurencję. Jak cytuje środowy „Puls Biznesu” sprzedaż aktywów ma się zacząć „natychmiast”.
Ten proces sprzedaży to dla polskiego rynku bankowego najbardziej widoczna konsekwencja globalnego kryzysu. Na podkreślenie zasługuje znakomity wynik osiągnięty przez pracowników BZ WBK, którzy przez cały czas żyli w niepewności powodowanej przez nieustanne doniesienie prasowe o problemach AIB. Po tak świetny bank z pewnością ustawi się kolejka chętnych, która na pewno pomoże uzyskać wysoką cenę. Również presja czasowa ze strony AIB, może pomóc w zwiększeniu ceny. Jedno jest pewne – będzie to najbardziej emocjonująca sprzedaż banku, jaka miała miejsce na polskim rynku – także medialnie
30. 03. 25 mld dolarów za Steve’a Jobsa
Gazeta Wyborcza z 30 marca publikuje artykuł dotyczący rankingu 30 najbardziej szanowanych szefów. Lista przygotowana została przez prestiżowy magazyn finansowy Barron’s.
Jak sporządzasz listę wybitnych zarządzających, to decyzja, by zacząć od Steve’a Jobsa, jest oczywista – cytuje za magazynem Barron’s autor artykułu. Magazyn wycenił wartość szefa Apple na 25 mld dolarów, biorąc pod uwagę m.in. fakt, iż notowania spółki spadły po tym, jak ujawniono, że Jobs ma kłopoty zdrowotne.
Jak zauważa autor, to nie pierwsze tego typu wyróżnienie dla Steve’a Jobsa – w grudniu 2009 r. Harvard Business Review uznał go za najbardziej skutecznego zarządzającego.
Za szefem Apple, na liście Barron’s znalazło się wielu szefów spółek technologiczno – internetowych, m.in.: Jeff Bezos z Amazon.com, John Chambers z Cisco Systems, Mark Hurd z Hewlett-Packard, Samuel Palmisano z IBM. Są też: Warren Buffett, założyciel Berkshire Hataway i Larry Ellison, założyciel i szef Oracle.
Więcej informacji na temat listy magazynu Barron’s znajduje się w drukowanym wydaniu Gazety Wyborczej z 30 marca, w tekście Tomasza Grynkiewicza Ile wart jest szef Apple.
29.03.2010 Zimna wiosna na wtórnym
W artykule Zimna wiosna na wtórnym Beata Kalinowska pisze, że choć ta pora roku to zwyczajowo dobry okres jeżeli chodzi o rynek nieruchomości to w tym sezonie pośrednicy obserwują zdecydowanie mniejsze ożywienie niż w latach poprzednich. Poprawę widać przede wszystkim w segmencie najtańszych, używanych mieszkań.
Jak twierdzi przedstawicielka agencji nieruchomości: winę ze tę sytuację ponoszą banki, bo choć zaczynają promować kredyty hipoteczne to przeciętnemu Kowalskiemu wcale nie jest łatwo uzyskać finansowanie.
Dziennikarka wspomina, że zauważalny jest wzrost zainteresowania działkami budowlanymi, czego przyczyną jest początek sezonu inwestycyjnego, spadające ceny materiałów budowlanych oraz konkurencja wśród firm wykonawczych.
Więcej informacji znajduje się na stronie Rzeczpospolitej.