Każdego miesiąca Polacy kupują średnio 200 tys. samochodów używanych. Trend ten zauważyły instytucje finansowe, wdrażając procedury i technologie ułatwiające uzyskanie kredytu na auto w trybie 24/7. Najczęstszą barierą w otrzymaniu kredytu jest negatywna ocena historii kredytowej.
Polacy chętnie kupują używane samochody praktycznie w każdy dzień tygodnia, także w weekendy. Popyt na takie pojazdy rośnie również na skutek coraz większych problemów z dostępnością aut nowych. Jednak aby kupić auto na kredyt, należy zawsze posiadać nie tylko pozytywną ocenę kredytową, ale i odpowiednio wcześniej zgromadzić kilka koniecznych do zawarcia umowy kredytowej dokumentów.
Serwisy ogłoszeniowe umożliwiają szeroki wybór samochodów z drugiej ręki, zarówno z krajowych salonów, jak i importowanych. Inną kwestią jest dostępność aut z udokumentowanego źródła, w dobrym stanie technicznym i z akceptowalnym przebiegiem. Znalezienie takiego pojazdu może już nie być takie proste…
– W sieci współpracujących z nami komisów jest w tej chwili ponad 2000 używanych i sprawdzonych pod względem technicznym samochodów. Ich przekrój jest bardzo szeroki- od dynamicznego miejskiego Mini z 2016 roku, poprzez 10-letnią, hybrydową Toyotę Prius, do prawdziwej perełki, którą jest elegancki 8 cylindrowy Lexus IS-Fz 2010 roku. Zarówno te, jak i inne modele są dostępne praktycznie „od ręki”, także na kredyt – mówi Marcin Szulc, dyrektor ds. Handlowych i Rozwoju Biznesu w Cofidis Polska.
Jednak ceny używanych samochodów rosną. Od początku roku jest to już wzrost średnio o 6,5% i nic nie wskazuje, by sytuacja miała się zmienić. Również dlatego zainteresowani nie chcąc przeznaczać na zakup auta znaczących środków własnych lub po prostu nie dysponując odpowiednią gotówką, decydują się na kredyt. Z jego uzyskaniem nie będzie problemu również w weekend.
– Z naszych obserwacji wynika, że klienci wciąż decydują się na zakup pojazdu głównie w dni robocze. Prawdopodobnie wynika to z przekonania, że tylko wtedy można załatwić wszystkie formalności. Tymczasem można to zrobić również dni wolne od pracy. Często już po dwóch godzinach od chwili złożenia wniosku można jeździć samochodem kupionym na kredyt. To możliwe, jeśli zdecydujemy się na zakup od firmy zajmującej się sprzedażą aut i jednocześnie współpracującej z podmiotem oferującym finansowanie. Z pomocą przychodzą tutaj nowe technologie, które pozwalają na zautomatyzowanie procesu oceny zdolności kredytowej. Dzięki temu finansowanie można uzyskać praktycznie w dowolnym czasie. Żeby było to możliwe, trzeba oczywiście odpowiednio wcześnie zebrać informacje niezbędne do zawarcia umowy kredytowej – kontynuuje Marcin Szulc.
Jakie dokumenty są konieczne do uzyskania kredytu samochodowego?
W zależności od tego, czy mamy do czynienia z osobą fizyczną, czy przedsiębiorcą, do zawarcia umowy kredytowej będą potrzebne różne informacje i dane (patrz poniżej). W przypadku osób fizycznych najczęstsza przyczyna uniemożliwiająca zaciągnięcie szybkiego kredytu to brak zaświadczenia potwierdzającego wpływ wynagrodzenia na rachunek bankowy. Z kolei w przypadku przedsiębiorców możemy mówić o braku udokumentowanej wysokości dochodów w postaci kopii księgi przychodów i rozchodów. Odpowiednio wczesne skompletowanie wszystkich dokumentów pozwoli bardzo szybko cieszyć się nowym- używanym autem.
Po dostarczeniu wszystkich potrzebnych informacji dajemy możliwość uruchomienia kredytu jeszcze przed przerejestrowaniem samochodu. W przypadku pojazdów zarejestrowanych w kraju zadziała tutaj tzw. procedura „one day visit”. Pozwala ona klientowi wyjechać autem z placu np. w dzień wolny od pracy, a formalności związane z przerejestrowaniem załatwić w ciągu kolejnych dwóch tygodni – podkreśla Marcin Szulc z Cofidis Polska.
Dokumenty wymagane do szybkiego uzyskania kredytu na samochód
-
Potwierdzenie tożsamości- dowód osobisty, paszport, karta stałego pobytu, etc.;
-
Dokument dochodowy- zaświadczenie od pracodawcy; potwierdzenie wpływu wynagrodzenia; waloryzacja emerytury, renty;PIT, KPIR (jednoosobowa działalność gospodarcza); bilans, RZIS (spółki); nakaz płatniczy; faktury (gospodarstwo rolne);
-
Świadectwo dot. stanu cywilnego;
Źródło: Cofidis Polska