Wydanie aktu wykonawczego będzie możliwe po zasięgnięciu opinii prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz prezesa Komisji Nadzoru Finansowego. Takie rozwiązania przewiduje przyjęta wczoraj nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, która nastąpiła dzięki łącznemu rozpatrzeniu rządowej oraz poselskiej propozycji.
Właściwy kierunek
– Podwyższanie kwot gwarantowanych to krok we właściwym kierunku. Jest to zgodne z trendem, jaki pojawił się w Europie – uważa Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich. Być może zapobiegnie to irracjonalnym zachowaniom deponentów – dodaje Jerzy Bańka.
Dotychczas bowiem depozyty zgromadzone w bankach działających w Polsce i objętych bankowym systemem gwarantowania zabezpieczone były przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny w 100 proc. jedynie do równowartości 1 tys. euro. Do 22,5 tys. euro gwarancja BFG wynosiła 90 proc. wartości depozytu. Sumy powyżej równowartości 22,5 tys. euro nie były objęte gwarancją.
Dla kilku lokat
Po zmianie przepisów gwarancja 50 tys. euro dotyczyć ma jednej osoby i zostanie przypisana do depozytów w jednym banku. Tak więc jeżeli dana osoba będzie miała lokaty w dziesięciu bankach, na kwoty odpowiadające 50 tys. euro w każdym, to w sumie uzyska gwarancje do kwoty 500 tys. euro.
W przypadku posiadania kilku różnych depozytów w jednym banku gwarancja obejmie wszystkie depozyty, ale tylko do 50 tys. euro. Kwota gwarancji ulegnie podwojeniu, jeżeli konto będzie należeć do małżonków.
Czy przyjęty przez Sejm projekt znosi współfinansowanie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego przez Narodowy Bank Polski ? Co będzie należało do zadań Bankowego Funduszu Gwarancyjnego ? Kiedy nowelizacja wejdzie w życie ?
Daria Stojak, Katarzyna Wójcik-Adamska
Więcej: Gazeta Prawna 24.10.2008 (209) – str.11