Możemy mieć mieszkanie z własnym ogródkiem, kominkiem, przestronnym tarasem czy klimatyzacją. Osiedla zachęcają też oryginalną architekturą i bogatą infrastrukturą. Co jednak z przystosowaniem lokali do potrzeb osób niepełnosprawnych?
Osoby niepełnosprawne nie mają w Polsce łatwego życia. Podstawowe czynności, które dla większości są banalne, nastręczają wiele kłopotów i są nie lada wyzwaniem. Wejście do autobusu, wizyta w urzędzie czy jazda windą nie są w naszym kraju zadaniem ani miłym, ani tym bardziej łatwym. Na każdym kroku napotykamy bowiem trudności i przeszkody. W podobnej sytuacji są młode mamy, które bardzo często mają problemy z poruszaniem się z wózkami w przestrzeni miejskiej.
Prawo a deweloperzy
Wydawać by się mogło, że skoro osoby niepełnosprawne wciąż borykają się z problemami w przestrzeni miejskiej, to przynajmniej powinny one czuć się dobrze i bezpiecznie we własnych mieszkaniach. Niestety nie zawsze tak jest. Prawo budowlane nie rozwiązuje jednoznacznie tego problemu.
Z art. 5 ust. 1 pkt. 3 ustawy wynika obowiązek, by obiekty użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego, powstałe po 1995 roku, projektować, budować i utrzymywać w sposób zapewniający niezbędne warunki do korzystania z niego przez osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich. Obowiązek ten nie dotyczy jednak budownictwa jednorodzinnego. Luk i niedomówień jest jednak więcej. Według prawa budowlanego konieczne jest jedynie „zapewnienie możliwości dostosowania obiektu”. W praktyce oznacza to, że wystarczy jedynie zostawić miejsce na pochylnię lub podnośnik dla osób poruszających się na wózku, w rzeczywistości ich nie budując.
Niektórzy deweloperzy, chcąc podnieść prestiż realizowanej inwestycji, stawiają na dodatkowe, luksusowe rozwiązania. W prosty sposób (jeśli oczywiście dysponujemy odpowiednią sumą pieniędzy) możemy zatem stać się właścicielami gigantycznych tarasów, przytulnego kominka czy podziemnego garażu.
Mieszkania przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych jest znacznie trudniej kupić, bo oferta jest ograniczona. Mimo braku jednoznaczności prawa, są deweloperzy, którzy posiadają w swojej ofercie mieszkania przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. – Lokale dla osób niepełnosprawnych, szczególnie tych poruszających się na wózkach, powinny być dostosowane do ich potrzeb. Niezbędne są takie rozwiązania jak obniżone progi, większa przestrzeń poszczególnych pomieszczeń czy poszerzone drzwi – mówi Jacek Cenkiel, Prezes UWI Inwestycje S.A.
– Dobrze jeśli mieszkania te znajdują się na parterze, w przeciwnym razie konieczna jest szeroka winda. W nowym budownictwie to jednak standard, ułatwiający życie nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale też matkom z wózkami czy rowerzystom – dodaje J. Cenkiel. Większość deweloperów jest elastyczna jeśli chodzi o rozkład pomieszczeń. Na etapie budowy nie powinniśmy mieć zatem kłopotów ze zwiększeniem powierzchni poszczególnych pokojów czy kuchni. Warto również przemyśleć wielkość łazienki, swobodne korzystanie z niej nastręcza bowiem najwięcej problemów osobom poruszającym się na wózku.
Samo mieszkanie to jednak nie wszystko. Ogromne znaczenie ma cała infrastruktura osiedla – obniżone krawężniki, specjalne podjazdy czy równe drogi i chodniki. Niewątpliwie obserwujemy duży popyt na mieszkania przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. – W ramach naszej inwestycji Willa Warta, wszystkie budynki zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Podjazdy, szerokie windy do poziomu garaży, duże tarasy oraz równy teren wokół kompleksu, sprawiają że osoby na wózkach inwalidzkich mogą swobodnie poruszać się po całym terenie – relacjonuje J. Cenkiel.
Lokale tego typu oferowane są również przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Zielone Wzgórza”. W Murowanej Goślinie Z myślą o niepełnosprawnych, powstały mieszkania, które posiadają specjalne podjazdy i poszerzone drzwi. W chwili obecnej spółdzielnia likwiduje bariery architektoniczne na osiedlu – obniżane są krawężniki i budowane podjazdy.– Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zielone Wzgórza” oprócz wyżej wymienionych działań wspiera również Goślińskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych – relacjonuje Adam Szweda, Prezes Zarządu Spółdzielni.
Również GGW Developement oferuje mieszkania przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. – Niebawem rusza nasza nowe inwestycja na Ratajach. Przy projektowaniu osiedla, obok atrakcyjnej i nowoczesnej architektury, niezwykle istotną kwestią były dla nas udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. W trosce o wygodę mieszkańców zaprojektowaliśmy między innymi windy z garażu na wszystkie kondygnacje – mówi Adam Grynhoff, właściciel GGW Development. Dodatkowo istnieje możliwość zmiany położenia ścianek działowych aby przystosować mieszkanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, poszerzając łazienkę czy korytarz.
Do remontu
Na mocy ustawy „O rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych”, a także w oparciu o Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002r. osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o dofinansowanie prac zmierzających do likwidacji barier architektonicznych w swoim otoczeniu (wysokość dofinansowania wynosi do 80 proc. kosztów przedsięwzięcia). Ze środków PFRON mogą skorzystać osoby, które są właścicielami nieruchomości lub jej użytkownikami wieczystymi albo posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku, w którym stale mieszkają.
Przystosowanie gotowego już mieszkania jest z całą pewnością bardziej czasochłonne i skomplikowane niż kupno nowego – ze specjalnymi udogodnieniami – nie jest to jednak niemożliwe. Coraz częściej jednak deweloperzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych lokatorów. Być może już niedługo mieszkania przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych staną się powszechnie dostępne.
Źródło: Image Public Relations