Zasady ładu korporacyjnego dla spółek publicznych emitujących akcje, obligacje zamienne lub obligacje z prawem pierwszeństwa, dopuszczone do obrotu giełdowego, przyjęte zostały przez władze Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wprowadzonym w ub.r. dokumentem „Dobre Praktyki w Spółkach Publicznych w 2002 r.” Dokument ten wskazuje podstawowe zasady etyki biznesowej, jakimi w codziennej działalności powinny kierować się spółki giełdowe.
Pod koniec ubiegłego roku zarówno Rada Nadzorcza jak i Zarząd BRE Banku zapoznały się wnikliwie z treścią powyższego dokumentu i wyraziły zadowolenie z powodu jego wprowadzenia. Wyrazem tego było złożenie w dniu 18 grudnia ub.r. wspólnego oświadczenia Rady i Zarządu, dotyczącego zamiarów oraz podjętych działań w zakresie przestrzegania przez Bank zasad ładu korporacyjnego. Podejmując działania na rzecz przyjęcia przez Bank zasad ładu korporacyjnego rozpoczęte zostały prace nad dokonaniem zmian w stosownych dokumentach wewnętrznych, regulujących funkcjonowanie władz Banku (opracowano np. nowe regulaminy Rady Nadzorczej oraz Zarządu, jak i Stały Regulamin Walnego Zgromadzenia), które pozwoliły dostosować stosowne procedury do wymogów proponowanych przez GPW zasad ładu korporacyjnego.
Uwieńczeniem prac nad wprowadzeniem przez Bank zasad tej swoistej etyki biznesowej było podjęcie 21 maja br. (tj. w dniu ostatniego Walnego Zgromadzenia BRE Banku) przez Radę Nadzorczą i Zarząd Banku Uchwały Wspólnej w sprawie przyjęcia dokumentu „Dobre Praktyki w spółkach publicznych w 2002 r.”.
– „Wspólna uchwała Zarządu i Rady Nadzorczej BRE Banku to „historyczne” wydarzenie. Jest to postęp w zakresie absorpcji nowych rozwiązań istniejących na świecie, wprowadzony dodatkowo w stosunkowo szybkim terminie. BRE Bank szczyci się rolą pioniera we wprowadzaniu wielu rozwiązań produktowych i organizacyjnych w polskiej bankowości. Również i w tej dziedzinie Bank nie odstaje od standardów światowych i w zasadzie z niewielkimi wyjątkami przyjmuje zasady wypracowane w ogólnopolskiej dyskusji przez GPW. Warto przy tym wspomnieć, że w opracowaniu tych zasad aktywny udział brał – obok Instytutu Rozwoju Biznesu – również Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, pod znakomitym przewodnictwem prof. Jana Szomburga – Członka naszej Rady Nadzorczej” – powiedział Przewodniczący Rady Nadzorczej BRE Banku – Krzysztof Szwarc.
Zgodnie z treścią wspólnej Uchwały Zarządu i Rady Nadzorczej BRE Banku, 30 czerwca br. BRE Bank zadeklarował przestrzeganie wszystkich 53 zasad ładu korporacyjnego. Jedynie w stosunku do 2 z nich:
– nr 14, o zaniechaniu rozpatrywania sprawy umieszczonej w porządku obrad Walnego Zgromadzenia oraz
– nr 20, o niezależnych członkach Rady Nadzorczej
zastrzeżono, że przestrzegane one będą częściowo, co wynika m.in. z faktu, że oba te zagadnienia pozostają w wyłącznej gestii Walnego Zgromadzenia, nie zaś Rady Nadzorczej i Zarządu Banku.
„Mamy nadzieję, że przyjęcie przez BRE Bank zasad ładu korporacyjnego w tak szerokim zakresie stanowić będzie silny bodziec dla obecnych oraz potencjalnych inwestorów BRE Banku, zachęcający do inwestycji w akcje Banku. Fakt tak wnikliwej deklaracji przestrzegania przez nas zasad etyki biznesowej jest potwierdzeniem stosowanej od dawna polityki Banku opartej na przejrzystości poczynań biznesowych, których stałym i nieodłącznym elementem jest poszanowanie praw wszystkich akcjonariuszy oraz działanie zgodnie z uniwersalnym kodem etycznym. Potwierdzeniem transparentności działań Banku jest również nasza zgoda na udział w Walnych Zgromadzeniach także przedstawicieli mediów” – powiedział Wojciech Kostrzewa, Prezes Zarządu BRE Banku.