Eksperci szacują, że dodatkowe obligatoryjne ubezpieczenie zdrowotne nie tylko poprawi funkcjonowanie obecnego systemu publicznej ochrony zdrowia ale spowoduje, że wzrośnie ochrona zdrowotna każdego pracownika.
Zwolennicy dodatkowego systemu ubezpieczenia zdrowotnego, w tym resort zdrowia, argumentują, że proponowany wachlarz ochrony medycznej pozwoli wygenerować prawie 4,5 mld zł dodatkowego PKB.
Oznacza to, że pracownicy firm będą mieli skrócony dostęp do lekarzy specjalistów, przede wszystkim tych do których obecnie są największe kolejki. Nowy, obligatoryjny system, ubezpieczeń zdrowotnych finansować mieliby pracodawcy. Ci z kolei podkreślają, że byłoby to dodatkowe obciążenie fiskalne i oczekują ze strony skarbu państwa stosownych ulg podatkowych, aby proponowany system zaakceptować.
Zdaniem Anny Rulkiewicz, Prezes Grupy LUX MED, dodatkowy system opieki zdrowotnej jest potrzebny. W jej ocenie przemawiają za nim nie tylko świadczenia, które można zrealizować i dzięki nim odciążyć publiczny system, ale także fakt, że pozwala on przede wszystkim na profilaktykę tej grupy zawodowej Polaków, która jest najbardziej efektywna zawodowo.