Młodzi posiadacze ROR chętniej wydają niż oszczędzają, a z usług bankowych korzystają częściej w dużych miastach. Za zakupy wolą płacić kartą niż gotówką.
Z okazji Dnia Dziecka MultiBank sprawdził, jak z finansami radzą sobie nastoletni klienci, posiadacze MultiKonta młodzieżowego (samodzielny rachunek bankowy dla osób w wieku od 13 do 18 lat).
55 proc. z nich to chłopcy. Blisko połowa mieszka w dużych miastach. Najwięcej w Warszawie, Łodzi i Gdańsku (odpowiednio: 11, 6 i 5 proc. wszystkich posiadaczy kont młodzieżowych). Czasem oszczędzają, jednak tylko 10 proc. z nich utrzymuje stale „zaskórniaki” na rachunku oszczędnościowym. Dla zachęty, dostają odsetki wyższe od standardowych.
– Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego dla najmłodszych klientów banku wynosi 4,5 proc. w skali roku. To znacznie więcej niż średnia rynkowa dla podobnych produktów oferowanych dorosłym. Z uwagi na to, że jest to jedyna forma, w jakiej nastolatek może pomnożyć swoje pieniądze w banku, zależało nam na tym, by produkt był atrakcyjny. – mówi Daniel Matuszak z Centrum Oszczędzania MultiBanku. – Produkty finansowe dla nieletnich to w zasadzie uzupełnienie oferty banku dla rodziców. Ułatwiają wspólne zarządzanie budżetem i pomagają zachęcić dzieci do stopniowego poznawania świata finansów. Uczą korzystania z konta bankowego i karty płatniczej, krok po kroku przygotowując do samodzielności. Z kolei, dla banku współpraca z nastolatkami to ciekawe źródło informacji o tym, jak w przyszłości mogą kształtować się potrzeby klientów. – dodaje.
Młodzi lubią płacić on-line
58 proc. z nich częściej dokonuje transakcji bezgotówkowych niż wypłaca pieniądze z bankomatu. Kartą płacą nie tylko w terminalach sklepowych, korzystają też z możliwości dokonywania zakupów on-line, realizacji przelewów lub szybkich płatności MultiTransferem. Przez Internet doładowują także telefony komórkowe lub kupują prezenty znajomym na portalach społecznościowych.
– Co ciekawe, w przypadku MultiBanku różnica pokoleniowa pomiędzy dziećmi i rodzicami nie jest aż tak widoczna. Dorośli klienci ponad 90 proc. transakcji związanych z obsługą rachunku dokonują przez Internet. Podobnie jak nastolatki, dla których środowisko to wydaje się bardziej naturalnym. Podobną tendencję obserwujemy też w przypadku kart płatniczych. Odsetek transakcji bankomatowych jest mniejszy od bezgotówkowych. – mówi Matuszak.
Kochane pieniążki przyślijcie rodzice
Posiadacze kont MultiBanku mogą dokonywać między sobą przelewów w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że rodzic może sprawnie, za pomocą jednego przelewu zasilić rachunek swojego dziecka, np. podczas jego pobytu na wakacjach. Pieniądze nastolatek dostanie w ciągu kilku sekund i od razu będzie mógł z nich skorzystać, bez potrzeby czekania na przekaz pocztowy.
Konto młodzieżowe można założyć i obsługiwać za pośrednictwem Internetu, telefonu lub Centrum Usług Finansowych MultiBanku. Dzięki tym kanałom komunikacji oraz usłudze SMS młodzi mogą kontrolować swoje wydatki o każdej porze dnia i nocy, z każdego miejsca na Ziemi. Do konta dołączona jest też bezpłatna karta płatnicza „Dżinsówka”.
MultiKonto młodzieżowe, parametry cenowe:
- Otwarcie rachunku: 0 PLN
- Prowadzenie: 0 PLN
- Wypłata z bankomatów bezprowizyjnych: 0 PLN (ponad 4330 bankomatów sieci Euronet, Cash4You, BZ WBK, eCard )
- Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego: 4,5 proc. w skali roku
Źródło: MultiBank