Zdobyły uznanie wśród planujących postawienie klasycznego, choć wyróżniającego się domu. Do ich zalet zalicza się nie tylko wygląd, ale także mniejsze niż w przypadku standardowego budownictwa koszty wykończenia i krótszy czas realizacji. Domy z bali, wciąż najpopularniejsze na południu Polski, podbijają kolejne regiony kraju.
Istnieją setki projektów domów, przeróżne opcje, ale zazwyczaj podstawowym kryterium przy wyborze nieruchomości jest cena i powierzchnia. Dla wielu zwycięzcami są domy z bali, których trwałość wcale nie musi ustępować domom murowanym. Czy to chwilowa moda, czy drewnianych nieruchomości będzie coraz więcej?
* Źródło www.sielanka.eu
Dlaczego drewno? Bo większy komfort mieszkania
Klienci mają najczęściej do wyboru bale okrągłe lub kwadratowe. W Polsce zazwyczaj używa się drewna sosnowego, głównie ze względu na jego dostępność. Stosuje się konstrukcje z pojedynczego bala z możliwością ocieplenia od wewnątrz lub z podwójnego bala docieplonego pomiędzy warstwami drewna. Nie ma także przeciwwskazań, by rozpocząć budowę domu w zimie, co często ma miejsce w przypadku „standardowego” domu.
Osoby mieszkające w domu z bali lub planujące jego budowę zachwalają wygodę, funkcjonalność i styl. Wysoko oceniają także komfort mieszkania – według nich klimatu nieruchomości nie da się porównać z domem murowanym.
Poszczególne etapy budowy domu |
|
Stan surowy otwarty |
|
Stan surowy zamknięty |
|
Stan deweloperski |
|
Stan „pod klucz” |
|
* Źródło Bankier.pl na podstawie www.sielanka.eu
O drewnianej posiadłości opowiada Marta Balcerzak-Buluk, która zdecydowała się na wybudowanie domu z bali – Od zawsze marzyliśmy z mężem o domu z drewna. Zależało nam, aby nasz dom był wykonany z naturalnego materiału i był ekologiczny. Dom z bali w stu procentach spełnił nasze kryteria. Nie wymaga docieplenia, tworzy wewnątrz mikroklimat i naturalną klimatyzację – zimą dobrze trzyma ciepło, natomiast latem jest przyjemnie chłodno. Dom jest parterowy, został wykonany według naszego autorskiego projektu, jest funkcjonalny i niczym w tej kwestii nie odbiega od domu murowanego.
Budowa domu w kilka miesięcy
Firmy zajmujące się budową drewnianych domów często podkreślają szybki czas postawienia nieruchomości. Częstym budulcem jest drewno pochodzące ze Skandynawii, które uchodzi za trwałe i wysokiej jakości.
* Źródło www.sielanka.eu
– Czas realizacji zamówienia zależy od wielu aspektów, jednak zwykle proces ten trwa 3-4 miesiące do osiągnięcia stanu surowego zamkniętego. W pierwszym miesiącu drewno jest zamawiane, selekcjonowane i przewożone do suszarni. Proces suszenia, obróbka drewna (gotowych bali do złożenia na budowie) i przywiezienie na teren inwestora to kolejny miesiąc. Ostatnie 30 dni to montowanie domu na fundamencie. Przy sprawnej koordynacji poszczególnych ekip budowlanych wykończenie domu pod klucz powinno zająć 6-7 miesięcy – mówi Zbigniew Nowak, prezes firmy Sielanka, realizującej zamówienia na domy z bali.
Kiedy dom z bali się rozpadnie?
Żywotność domu z bali szacowana jest nawet na 300 lat. Czy tak jest w rzeczywistości? Firmy zajmujące się budową tego typu nieruchomości za dowód, ze drewno to trwały budulec, przytaczają przykład drewnianych kościołów, których wiek szacuje się na nawet kilkaset lat.
– Stan surowy zamknięty domu z bali jest nieznacznie droższy od murowanego obiektu o identycznych parametrach. Ta różnica zwraca się przy wykończeniu budynku począwszy od izolacji, przez tynkowanie, a skończywszy na malowaniu. Drewno jest bardzo dobrym „izolatorem” posiadającym bufor ciepła – komentuje Zbigniew Nowak.
Postawienie domu o powierzchni 100 mkw. to koszt około 150 tysięcy złotych. Do tego trzeba doliczyć działkę, media i wykończenie. Dom to spory wydatek – początkowo porównywalny do zakupu mieszkania, po doliczeniu dodatkowych kosztów często okazuje się znacznie większy. Ale komfort życia jest nieoceniony.
Hanna Hylińska,
[email protected]
Źródło: Bankier.pl