Na potrzeby społecznej debaty, której celem jest wypracowywanie rozwiązań dla poprawy funkcjonowania polskiego systemu emerytalnego, powstał raport „Wielofunduszowość w systemie Emerytalnym”, opracowany przez ekspertów – m.in. Wojciecha Misiąga, Dariusza Stańkę, Krzysztofa Jajugę, Aleksandrę Wiktorow.
„Kolejny raport odnoszący się do rynku OFE został napisany z myślą o pogłębieniu debaty na temat systemu emerytalnego w Polsce. Nadchodzi czas, aby zastanowić się nad drogą do osiągnięcia ostatecznego kształtu systemu. Kwestią, która wymaga szerokiej debaty, jest wielofunduszowość, czyli wprowadzenie w ramach każdego otwartego funduszu emerytalnego dwóch lub więcej funduszy o różnej polityce inwestycyjnej i obarczonych różnym ryzykiem. Kwestią do dyskusji jest liczba takich nowych funduszy, ich charakter (obowiązkowe lub dobrowolne, w jakim horyzoncie czasowym powinny być tworzone) oraz obowiązujące w nich zasady inwestowania”, pisze we wstępie do raportu Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, który wspólnie z AXA PTE zlecił przygotowanie raportu.
„Raport zawiera przemyślenia autorów na temat wielofunduszowości w polskim systemie emerytalnym, rozpatrywane z różnych perspektyw i punktów odniesienia. Obok rozważań na gruncie teoretycznym i modelowym przedstawione są także doświadczenia innych krajów oraz dyskutowane propozycje rozwiązań krajowych. Sprawa jest ważna społecznie i wymaga szerokiej debaty wśród specjalistów, z której konkluzje powinny być przedstawione nie tylko opinii publicznej, ale także gremiom politycznym oraz decydentom z dziedziny polityki społecznej”, czytamy dalej.
„Raport zawiera rozważania teoretyczne na temat wielofunduszowości w Polsce, a także rekomendacje w sprawie praktycznej realizacji tej koncepcji. Autorzy – wywodzący się ze środowiska akademickiego oraz praktycy systemów emerytalnych – pisali swoje teksty z nadzieją, że ich rozważania przyczynią się do ożywienia debaty publicznej na temat systemu emerytalnego, a w konsekwencji – do przyspieszenia kolejnych faz reformy emerytalnej.”
Treść raportu poniżej. Zachęcamy do lektury.
Źródło: PR News