Większość kierowców przy wyborze polisy zwraca uwagę jedynie na cenę. Tymczasem najtańsze ubezpieczenie nie zawsze jest najlepsze. Zazwyczaj trochę droższa polisa niesie za sobą więcej korzyści i bezpieczeństwa. Ubezpieczenie, za które teraz zapłacimy mniej, może generować więcej kosztów w przyszłości.
Przy wyborze ubezpieczenia AC należy zwrócić szczególną uwagę na zakres ochrony ubezpieczeniowej, czyli to, przed czym chroni nas polisa. Ważną kwestią jest też suma ubezpieczenia, nasze obowiązki jako ubezpieczającego oraz lista wyłączeń odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Warto zapytać ubezpieczyciela również o tzw. poziom franszyzy integralnej, czyli minimalnej wartości szkody, którą pokryje polisę. Istotne są również zasady rozliczeń kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu czy zmniejszenie odszkodowania z tytułu amortyzacji.
Podobnie jest z ubezpieczeniem OC. Najważniejsze kwestie w tym przypadku to darmowy pakiet miniassistance, czyli pomoc na drodze dla sprawcy, Zielona Karta, ceny ofert specjalnych czy ochrona za granicą. Jeśli porówna się te parametry, można zobaczyć, jak duże bywają różnice między rzeczywistymi ofertami ubezpieczycieli. Warto dać sobie chwilę na spokojne znalezienie nowej polisy choćby dlatego, że w ofertach ubezpieczycieli co jakiś czas pojawia się coś nowego i może się okazać, że tegoroczna polisa jest nie tylko lepsza, ale też trochę tańsza od poprzedniej.
W przeciwieństwie do obowiązkowych polis OC, których zawartość jest regulowana prawnie ustawą wspólną dla wszystkich ubezpieczycieli, ubezpieczenia AC mogą wyglądać różnie w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Punktem wyjścia przy zakupie AC jest uważna lektura OWU, czyli ogólnych warunków ubezpieczeń.
Alternatywą dla żmudnego studiowania OWU są internetowe porównywarki ubezpieczeniowe, które zestawiają za nas kilkadziesiąt różnych kryteriów (np. rankomat.pl.), które znacznie ułatwiają proces odnowienia polisy. Cała czynność zajmuje ok. 10 min., więc pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu i być może pieniędzy. Takie serwisy internetowe są jeszcze stosunkowo mało znane w Polsce, ale w krajach Europy Zachodniej są bardzo popularne.
Informacji na temat ubezpieczeń szukaj w Dziale Ubezpieczenia Portalu Bankier.pl