W weekend 27 – 28 sierpnia br. prawie 50 ochotników – pracowników firmy UPS w Polsce, wraz z dyrektorem generalnym Krzysztofem Zdziarskim, powróciło do Lipy, by dokończyć prace, związane z budową pracowni komputerowej oraz odnowieniem tutejszej szkoły. Pracownicy wzięli udział w pracach wykończeniowych: malowaniu ścian w klasach i na korytarzu, kładzeniu wykładzin, porządkowaniu szkoły, sprzątaniu terenu.
„Musieliśmy przygotować obie szkoły przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.
W Sierakoścach jego inauguracja odbędzie się w czwartek, 1 września, natomiast w Lipie – w sobotę, 3 września”, mówi Krzysztof Zdziarski, dyrektor generalny UPS Polska. „Chcemy, by uczniowie tych szkół mogli wreszcie korzystać z tego, czym od wielu już lat cieszą się dzieciaki w bardziej doinwestowanych regionach kraju”, dodaje.
Wizyta przedstawicieli UPS była też okazją do spotkania z wójtami obu gmin, w których mieszczą się szkoły, ich dyrektorami, a także z mieszkańcami wiosek, którzy uczestniczyli w realizacji inwestycji.
„Liczymy, że to nie koniec naszej współpracy z władzami gmin. Mamy nadzieję, że rozwinie się ona pomyślnie, a dotychczasowe osiągnięcia tylko zmobilizują gminy do dalszych działań”, mówi Krzysztof Zdziarski.
W maju tego roku, w szkole podstawowej w Lipie i Sierakoścach, uruchomiono już nowoczesne laboratoria komputerowe z dostępem do Internetu, jedne z najlepszych w Europie. W Lipie laboratorium budowało przez dwa dni blisko 80 pracowników firmy UPS z 11 państw, wraz z amerykańskimi politykami i członkami Parlamentu Europejskiego. Z obu pracowni będą mogli korzystać uczniowie, nauczyciele i mieszkańcy wiosek. Komputery i łącza satelitarne dla obydwu szkół zapewniła firma UPS.
UPS współfinansował także budowę hali gimnastycznej w Lipie, która powinna zostać zakończona w ciągu kilku tygodni. Pod rządami komunistycznymi Lipa wchodziła w skład PGR-u. Niestety, transformacja systemowa po 1990 roku nie przyniosła jej korzyści: miejscowość podupadła, a szkoła podstawowa nie była remontowana przez wiele lat. Również w Sierakoścach, miejscowości leżącej przy granicy polsko-ukraińskiej, UPS nie poprzestał na stworzeniu laboratorium. Ufundował tam dokończenie budowy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, którą jakiś czas temu przerwano z powodu braku funduszy.
UPS wybrała te szkoły po dokładnej analizie i wielu wizytach w innych regionach Polski, o podobnych potrzebach. Kluczem do sukcesu tego przedsięwzięcia był jednak wkład lokalnych władz samorządowych, nauczycieli i uczniów oraz mieszkańców wiosek. Pieniądze stanowiące zalążek inwestycji wyłożyła firma UPS, analogiczne środki finansowe wygospodarowały rady gmin Fredropol (dla wsi Sierakośce) i Bircza (dla wsi Lipa), natomiast mieszkańcy obu wsi zapewnili siłę roboczą i dostarczyli materiały budowlane.
Społeczny projekt UPS służyć ma kilku celom: tworzeniu zespołu, integracji oraz budowaniu relacji z przedstawicielami polskiego samorządu. Wprowadzenie w tych wsiach nowoczesnych komputerów i Internetu ma przekształcić odizolowane od świata wioski w pełni zintegrowane społeczności w skali globalnej.
Utworzenie laboratoriów komputerowych to dopiero pierwszy krok programu pomocy dla polskich szkół, który będzie miał swój dalszy ciąg w nadchodzących latach. UPS zamierza sfinansować również stypendia dla najzdolniejszych uczniów, którzy będą kontynuowali naukę w najlepszych polskich i międzynarodowych szkołach oraz planuje wyłożyć pieniądze na podróż dzieci i władz społeczności do USA i Waszyngtonu, by pomóc czołowym amerykańskim decydentom lepiej zrozumieć problemy, z jakimi stykają się mieszkańcy „zapomnianej” części Polski.
Wkrótce na pomoc UPS może liczyć też szkoła podstawowa w ukraińskiej wiosce Niżankowice, położonej w pobliżu Sierakośc, po drugiej stronie granicy. Przed II wojną światową mieszkańcy obu miejscowości tworzyli jedną społeczność. UPS dostarczy tam antenę satelitarną, dzięki której obecne komputery szkolne zostaną połączone z Internetem, a także sfinansuje koszty połączeń.
„Cieszymy się niezmiernie, iż w tak krótkim czasie udało nam się doprowadzić do zakończenia inwestycji. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez pomocy mieszkańców Lipy i Sierakośc, którzy byli bardzo zaangażowani w projekt od początku jego realizacji”, powiedział Krzysztof Zdziarski. „Liczymy na to, że również w Niżankowicach, siostrzanej miejscowości Sierakośc, spotkamy się z taką determinacją. Zależy nam na tym, by tego typu działania przyczyniły się do poprawy życia potrzebujących wsparcia lokalnych społeczności.”