Fundacja Aviva rozpoczęła program stypendialny dla niepełnosprawnych sportowców i ich trenerów, który ułatwi im przygotowania do Paraolimpiady w Londynie w 2012 roku. Fundacja nawiązała długofalową współpracę z Polskim Komitetem Paraolimpijskim.
Fundacja Aviva została utworzona w 2009 roku przez grupę ubezpieczeniowo-finansową Aviva (dawniej Commercial Union). Powstanie fundacji korporacyjnej jest ważnym elementem strategii grupy w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).
– Postanowiliśmy, że Fundacja Aviva będzie wspierać jeden, wyjątkowy i społecznie istotny projekt. Uznaliśmy, że polscy sportowcy niepełnosprawni i ich trenerzy to wyjątkowo dzielne osoby, którym warto pomóc. Nawiązaliśmy współpracę z Polskim Komitetem Paraolimpijskim i ufundowaliśmy program stypendialny, który pomoże w przygotowaniach do najbliższej Paraolimpiady w Londynie w 2012 roku – mówi Dominika Kraśko-Białek, wiceprezes grupy Aviva w Polsce.
Program stypendialny, który potrwa do 2012 roku, obejmie 50 sportowców i 18 trenerów. To blisko połowa kadry narodowej. Wśród stypendystów są reprezentanci prawie wszystkich dyscyplin paraolimpijskich.
– Aviva jest pierwsza firmą w Polsce, która zaproponowała tak długofalowe wsparcie naszym sportowcom niepełnosprawnym. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni. Stypendia są zachętą dla naszych zawodników, którzy często łączą mozolne treningi z pracą na swoje utrzymanie. Podczas ostatnich igrzysk paraolimpijskich w Pekinie w 2008 roku polscy sportowcy zdobyli 30 medali, w tym 5 złotych. W Londynie może być ich więcej. Sport paraolimpijski pokazuje, że można pokonać bariery utrudniające osobom niepełnosprawnym funkcjonowanie w społeczeństwie – powiedział Longin Komołowski, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
– Każdy mój dzień wygląda podobnie – rano szybkie śniadanie, praca zawodowa, obiad, a potem ponaddwugodzinny trening. Dla mnie sukces sportowy to trochę talentu, upór w dążeniu do celu, dobra współpraca z trenerem, pomoc otoczenia. Również dyscyplina i wiele wyrzeczeń – mówi Justyna Kozdryk, srebrna medalistka paraolimpijska z Pekinu w podnoszeniu ciężarów, stypendystka Fundacji Aviva.
Współpraca Fundacji Aviva z Polskim Komitetem Paraolimpijskim nie ogranicza się tylko do stypendiów. – Chcemy również promować postawy, które są warunkiem odniesienia sukcesu w sporcie paraolimpijskim, zwłaszcza pasję i wytrwałość w pokonywaniu swoich ograniczeń. Sportowcy niepełnosprawni mogą być wzorcami osobowymi, dlatego chcemy przybliżać ich dokonania naszym pracownikom, klientom i społeczeństwu – mówi Monika Drozdowska, prezes Fundacji Aviva.
Pierwszym przykładem takich działań była obecność sportowców niepełnosprawnych oraz przedstawicieli Komitetu na spotkaniu pracowników grupy Aviva w grudniu 2009 roku. Uczestnicy mogli m. in. obejrzeć walkę niepełnosprawnego szermierza Radosława Stańczuka (brązowego medalisty Paraolimpiady w Pekinie) ze swoją trenerką Małgorzatą Najlepszą.
Fundacja Aviva prowadzi inauguracyjna kampanię społeczną, która pokazuje niepełnosprawnych sportowców, ich wysiłek i osiągnięcia. Fundacja będzie też podejmować działania na rzecz popularyzacji sportu paraolimpijskiego – i wyróżniających się sportowców – w mediach.
Więcej informacji o działalności Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i dokonaniach polskich sportowców można znaleźć na stronie www.paralympic.org.pl.
Oficjalna inauguracja współpracy między Fundacją i Komitetem będzie mieć miejsce podczas Noworocznego Spotkania Paraolimpijskiego, które odbędzie się we wtorek 12 stycznia w godz. 15.30-17.30 w Hotelu Courtyard Marriott, ul. Żwirki i Wigury 1 (naprzeciw portu lotniczego Okęcie).
Źródło: Aviva