BNP Paribas France w konsorcjum z KPMG Advisory będą wspierać Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) w pozyskaniu finansowania dla pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Współfinansowanie inwestycji zadeklarował również polski rząd, który do 2030 r. ma przeznaczyć na ten cel ponad 60 mld zł.
Energetyka jądrowa ma dla Polski strategiczne znaczenie jako zeroemisyjna, sprawdzona i bezpieczna technologia, która wspiera proces transformacji naszej branży energetycznej i jej odejście od paliw kopalnych. Rozwój sektora odnawialnych źródeł energii, w tym szczególnie energetyki jądrowej, jest również fundamentem dla dalszych istotnych zmian w polskiej gospodarce, która by być bardziej konkurencyjną, musi konsekwentnie ograniczać swoją emisyjność. To nie przypadek, że właśnie BNP Paribas S.A., nasz strategiczny inwestor, wiodący bank w Unii Europejskiej, znający praktykę finansowaniu atomu we Francji, został zaangażowany w roli Doradcy Finansowego dla tej epokowej inwestycji i będzie integrował od strony finansowej całość tego przedsięwzięcia. Doświadczenie oraz ogromna wiedza ekspercka Grupy BNP Paribas na temat tworzenia zintegrowanych rozwiązań finansowych z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju pozwolą nam znacząco przyczynić się do sukcesu Spółki Polskie Elektrownie Jądrowe w realizacji jej zadań zapewniających bezpieczeństwo energetyczne Polski – mówi Przemek Gdański, prezes zarządu Banku BNP Paribas.
Konsorcjum BNP Paribas i KPMG Advisory wesprze PEJ w procesie organizacji, strukturyzacji i zabezpieczenia finansowania dla planowanej elektrowni jądrowej. Według obecnych szacunków, ok. 70% finansowania pochodzić będzie ze źródeł zewnętrznych. Konsorcjum dopuszcza współpracę zarówno z podmiotami polskimi, jak i zagranicznymi. Jednym z kluczowych zadań będzie także zapewnienie zgodności projektu i jego poszczególnych elementów z wymogami instytucji finansowych. Efektem współpracy będzie też dalsze zacieśnienie bezpośredniej współpracy polskiego inwestora z największymi instytucjami finansowymi na świecie w celu odpowiedniego zabezpieczenia interesów Skarbu Państwa.
Rolą tych podmiotów jest zapewnienie naszemu projektowi struktury finansowania optymalizującej udział finansowania kapitałowego i dłużnego. Jest to jedno z najważniejszych zadań stojących przed nami w najbliższych latach, dlatego proces wyboru odpowiedniego partnera był prowadzony z należytą starannością przez kilka miesięcy. Jesteśmy przekonani, że wybrane konsorcjum zapewni wysoką jakość współpracy i wesprze Spółkę w skutecznym pozyskaniu środków na rynkach finansowych – podkreśla Leszek Juchniewicz, Prezes Zarządu PEJ.
Proces wyboru spółek, które będą wspierać PEJ w pozyskiwaniu finansowania trwał kilka miesięcy. Uczestniczyły w nim renomowane międzynarodowe podmioty specjalizujące się w pozyskiwaniu finansowania dla strategicznych projektów energetycznych, również w sektorze energetyki jądrowej.
Jak podkreśla PEJ, oba podmioty wchodzące w skład konsorcjum wykazały się dużym zaangażowaniem i profesjonalnym podejściem na każdym etapie procesu zakupowego, mają ugruntowaną pozycję na rynku i bogate doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania dla projektów infrastrukturalnych.
Cieszymy się, że BNP Paribas został wybrany na doradcę PEJ w zakresie finansowania pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Wniesiemy swoje bogate doświadczenie w sektorze jądrowym i wiodącą pozycję na kluczowych rynkach finansowania, aby wesprzeć PEJ w jego kluczowym zadaniu, jakim jest wspieranie bezpieczeństwa energetycznego w Polsce – mówi Severine Mateo, Dyrektor Grupy BNP Paribas ds. transformacji niskoemisyjnej.
Źródło: BNP Paribas Bank.