Plan zainwestowania 700 mln euro w projekty uniwersyteckie w ciągu czterech lat ogłosił przewodniczący Banco Santander Emilio Botín podczas spotkania zamykającego III Międzynarodowe Spotkanie Rektorów Universia w Rio de Janeiro. Banco Santander jest głównym akcjonariuszem Banku Zachodniego WBK, który od 2011 roku realizuje w Polsce Santander Universidades, czyli szeroko rozumianą współpracę nauki i biznesu.
„To było dynamiczne, różnorodne, innowacyjne spotkanie oparte na współpracy uczestników. Zapisze się ono na zawsze w historii iberoamerykańskich uczelni wyższych”.-tak III Międzynarodowe Spotkanie Rektorów podsumował Emilio Botin, przewodniczący Banco Santander.
Dwa dni dyskusji poświęconych 10 kluczowym dla szkolnictwa wyższego Iberoameryki zagadnieniom zakończyły się spotkaniem, w którym wzięło udział 1103 Rektorów z 33 krajów w tym z Polski. Wyrazili oni chęć zaangażowania swoich instytucji w projekty zawarte
w Karcie Uniwersyteckiej Río 2014 podpisanej przez wszystkie uczelnie. Sygnatariusze potwierdzili wspólny cel: poprawę, modernizację i internacjonalizację szkolnictwa wyższego.
Lista uniwersytetów www.universiario2014.com/paises/?culture/es-es/
W trakcie spotkania zamykającego dwudniowe dyskusje Emilio Botin wymienił sześć kluczowych zagadnień, które są sprawami priorytetowymi dla przyszłości uczelni:.
-
Przywództwo społeczne na uczelniach, które „odgrywa ważną rolę w społecznym, instytucjonalnym, kulturowym i gospodarczym rozwoju zaangażowanych krajów”.
-
Odnowa modeli kształcenia przy wsparciu ze strony sektora publicznego
i prywatnego, aby „otworzyć uczelnie na nowe potrzeby i oczekiwania studentów
i społeczności”. -
Internacjonalizacja jako kluczowy czynnik we współpracy pomiędzy uniwersytetami
i ich systemami w zglobalizowanym świecie. -
Inwestycje edukacyjne I+D+I (z ang: Investments, Development and Innovation) jako strategiczny i istotny czynnik ze społecznego punktu widzenia, bezpośrednio związany z rozwojem społecznym i kulturowym”.
-
Współpraca pomiędzy uniwersytetami a biznesem jako element konieczny do tego, by efektywnie wykorzystać całą wiedzę na rzecz rozwoju gospodarki, społeczeństwa i przedsiębiorczości”.
-
Cyfrowy wymiar uniwersytetu – integracja działań opartych na technologii cyfrowej na poziomie instytucjonalnym jako najważniejsze wyzwanie dla uniwersytetów”.
Globalne zaangażowanie
Emilio Botín zakończył swoje przemówienie wezwaniem regionalnych i światowych instytucji, firm i uniwersytetów do pełnego zaangażowania. W tym kontekście podkreślił rolę wysiłków Banco Santander i Universii zmierzających do osiągnięcia wyznaczonych celów oraz ogłosił plany zainwestowania 700 mln euro w projekty uniwersyteckie w ciągu następnych czterech lat. 40% tej kwoty zasili fundusz stypendialny na krajową i międzynarodową mobilność studentów i nauczycieli akademickich a 30% zostanie przeznaczone na wsparcie badań, innowacji i przedsiębiorczości na uniwersytetach. Pozostałe 30% sfinansuje projekty uniwersyteckie oraz inicjatywy mające na celu wprowadzanie i modernizację nowych technologii na uniwersytetach.
„To spotkanie potwierdziło siłę relacji i moc wypracowanej przez lata współpracy między Banco Santander (głównym akcjonariuszem Banku Zachodniego WBK), a najbardziej prestiżowymi ośrodkami akademickimi świata. Tutaj w Rio symbolicznie spotkało się tysiące realizowanych projektów, dziesiątki tysięcy naukowców i setki tysięcy studentów uczestniczących na co dzień i w każdym zakątku świata w przedsięwzięciach pod logiem Santander Universidade.s – mówi Mateusz Morawiecki, prezes Banku Zachodniego WBK. – Nam, w ramach Santander Universidades, udało się w ciągu 2,5 roku wypracować najbardziej kompleksową współpracę świata biznesu i nauki. Polskie uczelnie już wiedzą, że przynależność do Santander Universidades to nie tylko prestiż, ale wymierne korzyści dla uczelni, jej pracowników, studentów, a w przyszłości dla polskiej gospodarki, która do swojego innowacyjnego charakteru i zdolności do tworzenia przewag konkurencyjnych potrzebuje silnych oraz nastawionych na rozwój ośrodków akademickich.” – dodaje.
Polscy Rektorzy, biorący udział w wydarzeniu, zgodnie stwierdzili, że jego wyjątkowość polegała między innymi na tym, że w jednym miejscu spotkało się tak wiele znakomitości światowej nauki próbujących wspólnie odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytania i wyzwania stojące przed uczelniami na początku XXI wieku. Udziału w III Międzynarodowym Spotkaniu Rektorów zarówno od strony intelektualnej, jak i zawodowej nie byli w stanie porównać
z udziałem w żadnym innym wydarzeniu.
IV Międzynarodowe Spotkanie Rektorów Universia odbędzie się w Salamance w 2018 r.