Jeszcze do niedawna rynek IPO nie wyglądał zbyt zachęcająco. Dowodem tego jest, iż od początku 2009 roku na debiut na rynku głównym zdecydowało się zaledwie pięć spółek – daje to średnią miesięczną ilość IPO na poziomie jednego emitenta. Czy zatem debiuty spółek Skarbu Państwa poprawią obecną sytuację?
Do debiutu na chwilę obecną zachęca niewiele. Silne przeceny wartości spółek giełdowych nie zachęcają do pierwszej oferty publicznej na parkiecie giełdowym, gdyż nikt nie chce sprzedawać firmy poniżej jej wartości. Wskutek przecen na światowych rynkach akcji bardzo często obniżone zostają również wartości przedsiębiorstw wybierających się w przyszłości na GPW.
Również inwestorzy nieprzychylnie spoglądają w stronę rynku kapitałowego. Duże straty jakie ponieśli wskutek krachu giełdowego sprawiły, że dużo uważniej przyglądają się oni nowym ofertom. O ile w czasie hossy sprzedaje się niemal wszystko, o tyle w czasie bessy sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana, a o inwestora trzeba walczyć, przekonując, że dana oferta rzeczywiście jest najlepszą na rynku.
Światełkiem w tunelu sprzyjającym IPO jest ożywienie, jakie zapanowało na parkietach w czasie ostatnich dwóch miesięcy. Zauważalna dominacja giełdowych byków może w końcu oznaczać, iż niedźwiedzie powoli zapadają w głęboki sen. I choć pojawienie się byka jako swoistej jaskółki zwiastującej wiosnę wcale nie przesądza scenariusza wydarzeń na rynku głównym, to widoczne zmęczenie inwestorów ciągłą bessą sprawia, że coraz częściej skłaniają się w stronę niedowartościowanego rynku akcji.
Warto więc podkreślić, iż do końca III kwartału bieżącego roku na warszawskiej giełdzie planowane są aż trzy debiuty spółek z udziałem Skarbu Państwa: Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A., Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. i Polska Grupa Energetyczna (PGE).
Pierwsza spółka – LW „Bogdanka” S.A. – rozpoczęła ofertę publiczną już na początku miesiąca czerwca a debiut na rynku głównym planuje jeszcze w II kwartale 2009 roku. Po przeprowadzonej ofercie Skarb Państwa w dalszym ciągu pozostanie dominującym akcjonariuszem posiadającym większościowy pakiet ok. 65% akcji.
„Bogdanka” to nie tylko jedna z największych kopalń. To przede wszystkim jeden z największych krajowych liderów rynku producentów węgla energetycznego, który nieustannie pracuje nad budową i modernizacją istniejącej infrastruktury technicznej w ramach Pola Stefanów. Pierwszych efektów tych prac, spodziewać możemy się już w 2014 roku, kiedy to planowane jest podwojenie produkcji węgla.
„Nasze wyniki finansowe i potencjał rozwoju są dowodem na to, że sektor węglowy może być efektywny i przynosić wysokie zyski. Idziemy na giełdę z pełną świadomością, jakiego wyzwania się podejmujemy, ale jednocześnie jesteśmy firmą gotową sprostać oczekiwaniom inwestorów giełdowych. Mamy ambitny plan inwestycyjny, który gwarantuje budowę wartości Bogdanki dla wszystkich akcjonariuszy” – mówi Mirosław Taras, Prezes LW Bogdanka S.A.
Spółki Skarbu Państwa od zawsze kojarzyły się z dużym bezpieczeństwem oraz dobrymi perspektywami na przyszłość. Czy jednak ich debiuty na rynku głównym przekonają nieufnych inwestorów i okażą się hitem? Odpowiedź na to pytanie poznamy już niebawem… Zapisy na pierwszą z debiutujących spółek Skarbu Państwa jeszcze trwają.
Ewa Bojdunik
Źródło: IPO Sp. z o.o.