Zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych życiowych decyzji, której konsekwencje ponosimy przez wiele lat. Zanim rozpoczniemy poszukiwania wymarzonego domu lub mieszkania, warto przemyśleć obecne i przyszłe potrzeby naszej rodziny, a także nasze możliwości finansowe.
Bartłomiej Annusewicz, dyrektor Działu Wynajmu i Sprzedaży Keen Property Partners przedstawia 7 ważnych wskazówek, o których warto pamiętać podejmując decyzję o kupnie nieruchomości.
1. Sprawdź swoją zdolność kredytową
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań należy sprawdzić możliwości sfinansowania zakupu nieruchomości. Jeżeli angażujemy środki własne, to w jakiej wysokości? Jeżeli niezbędne jest zaciągnięcie kredytu, warto wcześniej sprawdzić swoją zdolność kredytową w kilku różnych bankach. Taka usługa jest bezpłatna. Można również zwrócić się o pomoc do doradcy finansowego, który zajmie się tym w naszym imieniu.
2. Zastanów się, na czym Ci najbardziej zależy
Kolejny krok to określenie najważniejszych wymagań, jakie musi spełnić nieruchomość, którą planujesz kupić, takich jak typ budynku, powierzchnia, liczba pokoi, piętro, rok budowy, możliwości parkingowe oraz pożądana lokalizacja.
3. Poszukiwania
Z taką wiedzą możemy rozpocząć poszukiwania. Najwięcej ofert znajduje się na licznych, specjalnie do tego przeznaczonych portalach internetowych. Wiele agencji i właścicieli nieruchomości korzysta z tej formy prezentowania ofert.
4. Nie kupuj w ciemno!
Bardzo ważnym etapem jest obejrzenie nieruchomości. Jeżeli jest to możliwe, na takie spotkanie najlepiej umawiać się w ciągu dnia. Daje to możliwość sprawdzenia nasłonecznienia mieszkania oraz dokładnego widoku z okien. Zwróć uwagę na rozkład pomieszczeń, poproś o ich plan oraz sprawdź, na które strony świata wychodzą okna. Zwróć uwagę, czy nieruchomość wymaga remontu i zapytaj, jakie prace zostały już wykonane. Jeżeli to możliwe – zrób zdjęcia. Gdy chcesz kupić mieszkanie, zwróć uwagę na stan całego budynku. Dowiedz się, czy są planowane prace renowacyjne, jaki będzie ich zakres i terminy. Zapytaj także o wysokość czynszu i innych opłat.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, umów się na kolejną wizytę. Zapoznaj się również z okolicą, sprawdź, w jakiej odległości znajdują się przystanki komunikacji miejskiej, szkoła, przedszkole, supermarket, park. Jeżeli okolica jest jeszcze nie w pełni zabudowana, zapoznaj się z planem zagospodarowania przestrzennego.
5. Sprawdź podwójnie
Jeżeli zdecydujesz się na zakup jednej z obejrzanych nieruchomości, sprawdź ceny podobnych obiektów w sąsiedztwie i porównaj z przedstawioną Ci ofertą. Sprawdź również stan prawny nieruchomości oraz upewnij się, kto jest jej właścicielem.
6. Ustal korzystne warunki i przygotuj się do transakcji
Po podjęciu decyzji o zakupie sporządź umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego. Powinna ona zawierać wszystkie istotne ustalenia pomiędzy Tobą a sprzedającym. Określ kwotę zadatku, terminy, koszty umowy itp. W przypadku zakupu nieruchomości na kredyt, złóż
w banku wszystkie wymagane dokumenty.
Sprawdź wysokość pozostałych kosztów związanych z transakcją, czyli wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych, taksy notarialnej, opłat sądowych, kosztów związanych z ustanowieniem hipoteki. Oblicz dokładną wysokość zadatku. Pamiętaj, że jeżeli sprzedający wycofa się z transakcji, będzie zobowiązany zwrócić Ci jej dwukrotność. Jeżeli jest taka potrzeba, oszacuj koszty adaptacji nieruchomości do własnych potrzeb lub koszty ewentualnego remontu.
7. Warto pracować z najlepszymi!
Jeżeli na którymkolwiek etapie zakupu nieruchomości masz wątpliwości, skorzystaj z pomocy profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomościami. Sprawdź wcześniej jego kompetencje, poproś o numer licencji oraz numer polisy ubezpieczeniowej.
Źródło: Keen Property Partners