Zbliża się koniec miesiąca, a Ty obawiasz się, że nie starczy do pierwszego? Musisz pożyczać od znajomych, bo zaskoczyły cię niespodziewane wydatki? Z oszczędzaniem jest jak z wieloma innymi dobrymi nawykami – najtrudniej jest zacząć! Wonga.com, firma oferująca komfortowe pożyczki przez Internet, we współpracy z ekspertem Tomaszem Jaroszkiem, przygotowała kilka prostych zasad, dzięki którym przekonasz się, że oszczędzanie jest możliwe. Wskazówki są elementem autorskiej kampanii Kapitalni.org, edukującej internautów w zakresie zarządzania domowym budżetem.
Spłacenie długów, wybór odpowiedniego konta oszczędnościowego, bieżące monitorowanie wydatków czy rezygnacja z niektórych przyjemności – to podstawy oszczędzania. Wypróbuj kilka prostych trików, a okaże się, że także Tobie bez problemu uda się zaoszczędzić.
Zastąp długi oszczędnościami!
Zanim zaczniesz oszczędzać, musisz wyjść ze wszystkich długów. Pożyczki gotówkowe, karty kredytowe i inne zobowiązania powinny zostać spłacone – inaczej oszczędzanie będzie nieefektywne. Zróbmy proste porównanie. Trzymamy nasze pieniądze na koncie oszczędnościowym z oprocentowaniem 3% w skali roku. W tym samym roku spłacamy pożyczkę oprocentowaną na 15% w skali roku. Matematyka jest prosta – nasz bilans jest bardzo nieefektywny! Co miesiąc wydajemy na spłatę odsetek więcej niż dostajemy w zamian za trzymanie oszczędności w banku. Pierwszym krokiem powinno być odłożenie pieniędzy na jak najszybszą spłatę długów! Policz, jakie masz zadłużenie i sprawdź możliwości wcześniejszej spłaty. Kiedy już uda ci się odzyskać kontrolę nad długami, możesz zaplanować oszczędzanie.
Jak zacząć oszczędzać?
Jeśli znasz swój domowy budżet – dochody, oszczędności i oszacowane wydatki – możesz zaplanować stałą kwotę odkładaną miesięcznie na konto oszczędnościowe: np. 10% swoich zarobków. Aby oszczędzanie było efektywne, pamiętaj o dwóch zasadach:
-
Najpierw płać sobie. Z odkładaniem pieniędzy nie można czekać do końca miesiąca. Najlepiej, zaraz po otrzymaniu pensji, wpłać określoną kwotę na konto oszczędnościowe. Najłatwiej możesz to zrobić, składając zlecenie stałe w banku, ustawione na 2-3 dni po dacie otrzymania wypłaty.
-
Wybierz odpowiednie konto oszczędnościowe. Kieruj się nie tylko najwyższym oprocentowaniem. Otwierając konto oszczędnościowe w innym banku niż rachunek podstawowy, jesteś mniej narażony na pokusę wypłaty zaoszczędzonych pieniędzy na bieżące potrzeby.
Jak powiększyć oszczędności?
Spłaciłeś już zadłużenia, otworzyłeś konto oszczędnościowe, ustaliłeś jaką kwotę będziesz co miesiąc odkładać i zleciłeś stały przelew zaraz po otrzymaniu wypłaty. Pierwszy sukces za Tobą – zaoszczędziłeś pierwsze pieniądze. Co możesz jeszcze zrobić, aby Twoje oszczędności były większe? Przede wszystkim przyjrzyj się swoim wydatkom. Jeśli zaczniesz je stale zapisywać, szybko zorientujesz się, że niektóre z nich można ograniczyć albo w ogóle wyeliminować. Najłatwiej zacząć od małych rzeczy, które w skali miesiąca czy też roku dają duże oszczędności. Eksperci nazywają to „efektem latte”, czyli oszczędzaniem na drobiazgach, takich jak szybkie wizyty w kawiarniach. Nawet drobne zmiany mogą prowadzić do imponujących efektów. Oszczędzanie może być łatwe, trzeba tylko zacząć od pierwszej złotówki!
/Wonga