Inflacja w lipcu spadła według danych GUS do 2,0% r/r z 2,3% miesiąc wcześniej, poniżej rynkowego konsensusu i naszej prognozy (2,2%). W ujęciu m/m ceny konsumenta spadły, pierwszy raz w tym roku, o 0,2%.
Niższy odczyt inflacji to zasługa spadku cen żywności, który według GUS wyniósł 1,2% m/m, a więc tylko nieznacznie powyżej sezonowego wzorca (w ostatnich 10 latach ceny żywności spadały w lipcu przeciętnie o ok. 1,6% m/m). Szczególnie zaskakujący wydaje się spadek cen owoców i warzyw, który GUS szacuje odpowiednio na -1,1% i 10,1% m/m, podczas gdy w ostatnim miesiącu ceny tych artykułów pozostawały na relatywnie wysokim poziomie ze względu na powódź i następującą po niej falę upałów. Nie wykluczamy, że wzorem poprzednich miesięcy (maj/czerwiec) podwyższone ceny żywności zostaną odnotowane przez GUS dopiero w następnym miesiącu (sierpień).
W porównaniu z poprzednim miesiącem stabilne pozostały ceny paliw (+0,2% m/m) oraz nośników energii (+0,1% m/m).Stabilne pozostały również ceny artykułów wchodzących w skład koszyka inflacji bazowej, z wyjątkiem cen odzieży i obuwia, które odnotowały sezonowy spadek (-1,3% m/m). Spadek ten był jednak słabszy niż przed rokiem, w rezultacie roczna dynamika cen w tej kategorii wzrosła do -3,5% z -4,0% przed miesiącem. Łączny wzrost cen bazowych szacujemy na 0,1% m/m, co oznacza, że inflacja bazowa spadła w lipcu do 1,2% r/r z 1,5% w czerwcu.
Dzisiejsze dane okazały się umiarkowanym wsparciem dla rynku długu. Rentowności 5-letnich papierów skarbowych spadły o ok. 5 pb. w porównaniu z wczorajszym zamknięciem. Kontrakty FRA wyceniają obecnie pierwszą podwyżkę stóp procentowych za 4 miesiące. W naszym przekonaniu, podwyżki stóp procentowych mogą nastąpić jednak wcześniej – już w sierpniu inflacja może według naszych wstępnych szacunków wzrosnąć do 2,3%, a we wrześniu do poziomu celu inflacyjnego (2,5%). Realizacja takiego scenariusza może skłonić RPP do przegłosowania decyzji o podwyżce stóp już na październikowym posiedzeniu. Nie wykluczamy jednak, że dzisiejszy spadek rentowności będzie kontynuowany przez przyszły tydzień (istotne wsparciem jest sytuacja na rynkach bazowych), co doprowadzi do ustanowienia lokalnego dołka na rentownościach. Od końca Q3 ’10 spodziewamy się jednak wyraźnego wzrostu rynkowych stóp procentowych.
Źródło: Noble Bank