Docieplanie ścian od wewnątrz, czyli jak nie dać się mrożącym krew w żyłach rachunkom za ogrzewanie.
Pierwsze przymrozki u wielu osób przywołują wspomnienie… zeszłorocznych rachunków za ogrzewanie. Może temu towarzyszyć westchnienie „znowu nie zadbałem na czas o docieplenie mieszkania”. Ale w wielu przypadkach, nawet jeżeli pomyśleliśmy o tym latem, czy wczesną jesienią – nie zależało to od naszej indywidualnej decyzji. Jeżeli mieszkamy w budynku wielorodzinnym na kompleksowe ocieplenie od zewnątrz potrzebna jest decyzja Wspólnoty lub Spółdzielni, a w przypadku np. zabytkowej elewacji może się to okazać wręcz niemożliwe.
Ciepła ściana – nie jest za późno
Nawet w takich sytuacjach można poprawić parametry cieplne własnego mieszkania docieplając ściany od wewnątrz. – Ściana o zbyt niskich parametrach cieplnych to w wielu przypadkach nie tylko straty ciepła, ale również problemy z wilgocią i pleśnią – wyjaśnia mgr inż. Piotr Harassek, junior product manager SILKA i YTONG. – Zbyt niska temperatura wewnętrznych powierzchni ścian zewnętrznych może powodować wykraplanie się pary wodnej i rozwój mikroorganizmów, szczególnie w narożach i przy stropie – dodaje Piotr Harassek.
Dobry klimat do mieszkania
– Problem niedostatecznych parametrów ścian dotyczy szczególnie mieszkań znających się w budynkach z wielkiej płyty. Tego typu bloki powstawały w Polsce do 1998 r. i były zlokalizowane głównie w miastach. Liczba mieszkań w takich budynkach sięga prawie 4 milionów – oznacza to, że problem dotyczy ponad 45% mieszkań w budynkach wielorodzinnych zlokalizowanych w polskich miastach – szacuje Anna Waszczuk, analityk rynku Xella Polska. – W trakcie wznoszenia tych obiektów nie przywiązywano uwagi do racjonalnego zużywania energii, ani w fazie ich budowy ani w późniejszej eksploatacji znajdujących się w nich mieszkań – dodaje Anna Waszczuk.
Często budynki wznoszone przed 1991 rokiem nie posiadają dostatecznej warstwy izolacji lub są jej w ogóle pozbawione. W związku z tym ich ogrzanie zimą pochłania dużą ilość energii generując koszty dla właścicieli lub użytkowników poszczególnych mieszkań. Z kolei latem może pojawić się sytuacja odwrotna – temperatura wewnątrz pomieszczeń nadmiernie wzrasta, a klimat staje się nieprzyjazny dla mieszkańców.
Docieplenie ścian od wewnątrz – krok po kroku
1. Przygotuj powierzchnię – dokładnie oczyść ścianę ze starej farby i drobin kurzu. Zabezpiecz podłogę – najlepiej taśmą izolacyjną.
2. Przygotuj zaprawę – zgodnie z instrukcją na opakowaniu dolewając odpowiednią ilość wody, a następnie mieszając wiertarką aż do uzyskania konsystencji gęstej śmietany.
3. Nanieś zaprawę – równomiernie na całą powierzchnię bloczka za pomocą pacy zębatej. Prawidłowo naniesiona zaprawa powinna mieć grubość ok. 8-10 mm na całej powierzchni bloczka.
4. Przyłóż bloczek do ściany – w odległości ok. 2 cm od miejsca docelowego montażu. Delikatnie dociśnij bloczek do ściany przesuwając go w miejsce montażu. Poziomnicą sprawdź, czy bloczki zostały przyklejone równo. Pacą do szlifowania wyrównaj ewentualne nierówności na powierzchni ściany.
5. Wykończ powierzchnię ściany – pacą zębatą nanieś zaprawę na całą powierzchnię ściany. W warstwę zaprawy wtop siatkę zabezpieczającą przed spękaniami. Po zatopieniu siatki w zaprawie zatrzyj powierzchnię całej ściany a następnie ostatecznie wyrównaj.
6. Pomaluj ścianę na ulubiony kolor.
7. Ciepło gotowe – ściana docieplona od wewnątrz.
8. Usiądź w fotelu i pomyśl na co przeznaczyć nowe oszczędności.
Źródło: Xella Polska Sp. z o.o.