Opcja płatności bezstykowej jest wbudowana w kartę z mikroprocesorem. Zakup za pomocą takiej karty polega na zbliżeniu jej do specjalnego czytnika na odległość nie większą niż 5 cm. Cała transakcja trwa pół sekundy. Transakcje bezstykowe najlepiej sprawdzają się podczas dokonywania płatności przy niewielkich kwotach, np. 15 euro.
Visa Europe przypomina, że pojawienie się kart bezstykowych zależeć będzie nie tylko od zainteresowania banków, ale także od zakresu używania kart z chipem w tzw. standardzie EMV, ponieważ ta technologia jest niezbędna do płatności bezstykowych. Obecnie w Polsce tylko 10 banków wydaje karty z mikroprocesorem. System uruchomiony zostanie w pierwszej kolejności w Wielkiej Brytanii, Francji i Turcji, gdzie już 95 proc. sklepów akceptuje kartę z chipem oraz w Hiszpanii.
Guido Mangiagalli, szef pionu rozwoju nowych form płatności Visa Europe powiedział, że np. w Wielkiej Brytanii zidentyfikowano kilka kategorii zakupów, w których karta bezstykowa mogłaby być używana: codzienne zakupy żywności i papierosów, płatności w pubach, barach i fast foodach, za taksówkę, za doładowanie telefonu komórkowego, za bilety w komunikacji publicznej. W Wielkiej Brytanii 75 proc. transakcji gotówkowych ma wartość poniżej 10 funtów, a ta kwota jest brytyjskim limitem dla płatności bezstykowych.
Poza Visą, programy płatności bezstykowych prowadzą też MasterCard – jako PayPass i American Express – jako EzpressPay.