– Ta ustawa jest bardzo ważna dla polskiej gospodarki, a szczególnie dla rynku usług finansowych, dlatego nadal chcemy uczestniczyć w pracach legislacyjnych nad projektem ustawy – mówi Andrzej Arendarski Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprezes Eurochambres.
Przedstawiony projekt zakłada włączenie upadłości osób fizycznych do postępowania upadłościowego. Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej jest to dobre rozwiązanie – wierzyciele mają zabezpieczoną odpowiednią ochronę, którą gwarantować powinien organ orzekający, jakim jest sąd powszechny. Takie rozwiązanie pozwoli na stosowanie odpowiednio do upadłości osób fizycznych zasad postępowania upadłościowego, są one zawarte w prawie cywilnym i nie powinny tworzyć wątpliwości interpretacyjnych.
Krajowa Izba Gospodarcza pozytywnie zaopiniowała zaproponowane w projekcie ograniczenie możliwości ogłoszenie przez sąd upadłości z możliwością ustalenia sądowych warunków spłaty jedynie w stosunku do dłużników, którzy nie mogą uregulować swoich zobowiązań pieniężnych z przyczyn niezawinionych i nie przyczynili się do powstania własnej niewypłacalności w sposób świadomy i celowy.
Zadłużenie społeczeństwa staje się coraz bardziej odczuwalne. Na rynku funkcjonuje coraz szersza oferta produktów finansowych, dodatkowo odczuwalny staje się wzrost gospodarczy, który skłania społeczeństwo do zaciągania kredytów i pożyczek. Analiza rynków w innych krajach europejskich jednoznacznie wskazuje na fakt, iż ze wzrostem zadłużenia łączy się zwiększenie się skali „bankructw” osób fizycznych.