Taka sytuacja występuje zwłaszcza przy mieszkaniach spółdzielczych, gdy właściciele mieszkań do gruntów mieli prawo użytkowania wieczystego, a dopiero teraz – gdy spółdzielnie regulują kwestie własności – to prawo przekształcane jest w prawo własności. Co więcej, wykup takiego gruntu od spółdzielni odbywa się zazwyczaj za symboliczną złotówkę.
– Chcemy sprzedać mieszkanie, który kupiliśmy w 2002 roku. Grunt pod to mieszkanie kupiliśmy za 1 zł od spółdzielni dwa lata temu. Urząd skarbowy każe nam opodatkować sprzedawany grunt. Czy jest to zgodne z prawem – pyta jeden z czytelników w liście do redakcji.
Prawo własności
Analizując problem czytelnika, załóżmy, że sytuacja przedstawiała się następująco: najpierw nastąpiło przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu w prawo własnościowe do lokalu (ograniczone prawo rzeczowe), co mogło mieć miejsce np. gdy spółdzielnia mieszkaniowa nie miała uregulowanego statusu gruntu. Następnie, po uregulowaniu tego statusu, nastąpiło ustanowienie pełnej, odrębnej własności w/w przypadku nie występ=puje w odniesieniu zarówno do lokalu, jak i ułamkowego udziału w gruncie, na którym został posadowiony budynek.
Katarzyna Bieńkowska, doradca podatkowy w Dewey & LeBoeuf, tłumaczy, że przedmiotem transakcji sprzedaży w naszym przykładzie jest prawo własności lokalu i gruntu. Wydaje się zatem, że upływ pięcioletniego okresu uprawniającego do wyłączenia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży należałoby, co do zasady, liczyć od daty nabycia tej formy uprawnień do nieruchomości (pełnej własności), dla całości nieruchomości (a nie tylko gruntu).
Na jakiej podstawie eksperci uważają, że w w/w wymienionym przypadku nie występuje opodatkowanie PIT ? Czy sprawa ustalenia momentu nabycia prawa do gruntu jest oczywista w tym przypadku – dla ekspertów i dla fiskusa ? Dlaczego tego rodzaju problemów będzie coraz więcej ?
Więcej: Gazeta Prawna 9.12.2008 (240) – str.4-5
Ewa Matyszewska