Bank BGŻOptima wprowadził nowy sposób uwierzytelniania transakcji w bankowości internetowej. Już od dziś można podpisywać przelewy SMS-em. Bank zrobił to na prośbę klientów, bo nie wszystkim przypadł do gustu token.
Image licensed by Ingram Image
Obecnie w większości banków przelewy w bankowości internetowej autoryzowane są za pomocą kodu SMS. Klient po uzupełnieniu wszystkich pól formularza otrzymuje z banku w czasie rzeczywistym kod na swój telefon komórkowy. Kodem tym autoryzuje, czyli podpisuje transakcję.
Rzadziej spotykanym rozwiązaniem, aczkolwiek bardziej bezpiecznym, jest token. Obecny jest on w dwóch formach – jako małe urządzenie (wielkości pendrive) lub jako aplikacja instalowana na telefonie komórkowym. Token generuje w czasie rzeczywistym ciąg cyfr, które należy wpisać jako hasło uwierzytelniające.
W niektórych bankach możemy spotkać jeszcze trzecią metodę autoryzacji – karty zdrapki. Bank wysyła klientowi tradycyjną pocztą kartę kodów jednorazowych. Przy każdej transakcji klient musi podać hasło z karty zdrapki oznaczone odpowiednim numerem. Większość banków odchodzi już od tego rozwiązania na rzecz kodów SMS.
Najpopularniejsze sposoby autoryzowania transakcji w e-bankingu: | |
|
Debiutujący rok temu na naszym rynku bank oszczędnościowy BGŻOptima jako podstawowy sposób logowania i autoryzacji transakcji wybrał token sprzętowy (Digipass). Okazało się jednak, że nie wszystkim klientom nowy sposób uwierzytelniania transakcji przypadł do gustu. Co ciekawe, bank posłuchał opinii i wprowadził alternatywny sposób zatwierdzania transakcji – kodami SMS. Klient może obecnie wybrać jedno z dwóch rozwiązań. Wystarczy jedynie zmienić opcję w systemie e-bankingu.
O planowanych przez bank BGŻOptima zmianach serwis PRNews.pl donosił już w sierpniu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ3.
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl