W związku z komunikatem Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 20 marca 2009 r., w którym KNF odnosi się do reklamy SKOK twierdząc, że – cytuję „wprowadza konsumentów w błąd, dyskredytując konkurencyjną dla SKOK działalność banków odnosząc się przede wszystkim do stopnia bezpieczeństwa depozytów przez nie gromadzonych” – pragnę w imieniu zarządu Krajowej SKOK zdecydowanie zaprzeczyć tej nieprawdziwej tezie.
Reklama spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w żaden sposób nie odnosi się do bezpieczeństwa depozytów w bankach. Połączenie hasła „Nie wińcie nas” z rozmazanym napisem „bank” odnosi się do obecnej reputacji banków, o której powszechnie donoszą środki masowego przekazu, informując m.in. o nierozważnym udzielaniu kredytów hipotecznych czy szkodliwych dla gospodarki tzw. opcjach walutowych. W powszechnym odczuciu społecznym, jak też według analityków rynku finansowego, to przede wszystkim banki ponoszą odpowiedzialność za wywołanie obecnego kryzysu.
W tej sytuacji ważnym jest, aby konsumenci nie pozostawali w błędzie i posiadali wiedzę o tym, że kasy nie są bankami. Dziwi więc podejrzenie wprowadzania w błąd opinii zdaniem „nie jesteśmy bankiem”.
Niewątpliwie może wprowadzić w błąd część komunikatu KNF informująca o tym, że kasy nie stosują regulacji bankowych. Takie stwierdzenie może naruszać interesy kas. Oczywistym jest, że kasy jako instytucje finansowe nie podlegające reżimowi ustawy prawo bankowe nie są zobowiązane do stosowania regulacji bankowych. Działalność kas – w tym także kwestia nadzoru nad ich działalnością – uregulowana jest w ustawie z dnia 14 grudnia 1995 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych (Dz.U. z 1996 r. Nr 1, poz. 2, ze zm.). Działające w Polsce kasy spełniają określone w ustawie normy i prowadzą działalność z sukcesem od 17 lat przyczyniając się do wzrostu zamożności niemal 2 milionów gospodarstw domowych.
Godzi się w tym miejscu przypomnieć, że spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe objęte są równoległym do bankowego systemem gwarancji depozytów opartym na funduszu stabilizacyjnym Krajowej SKOK i ubezpieczeniu depozytów w TUW SKOK. Oszczędności członków SKOK-ów są objęte ubezpieczeniem do wysokości 50.000 EURO.
Kasy nie są powiązane kapitałowo z zagranicznymi bankami ani innymi instytucjami kredytowymi, co w warunkach panującego na świecie kryzysu finansowego ma niebagatelne znaczenie. Kasy nie tylko nie mogą ryzykownie inwestować, ale także same nie mogą stać się własnością żadnego zewnętrznego inwestora, a więc upadłości banków zachodnioeuropejskich czy amerykańskich nie dotyczą SKOK-ów.
Andrzej Dunajski
Rzecznik prasowy
Krajowej SKOK
Źródło: KK SKOK