Obecna regulacja hipoteki jest w pewnej mierze przestarzała, a w niektórych przypadkach przewiduje rozwiązania dysfunkcjonalne, które w istotny sposób zmniejszają atrakcyjność i skuteczność zabezpieczenia hipotecznego w obrocie gospodarczym. Powodują też niepożądany wzrost kosztów transakcyjnych i niepewność prawną.
Wnioski te potwierdził już raport z 2005 r. Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju „Wpływ systemu prawa na rynek zabezpieczeń w Polsce”. Dlatego też podpisaną 19 sierpnia ub. r. przez prezydenta nowelizację ustawy o księgach wieczystych i hipotece uznać można za pewnego rodzaju rewolucję w funkcjonujących od ponad 25 lat przepisach dotyczących hipoteki. Stwarza ona zarazem podstawy, dzięki którym można będzie uporządkować obowiązujące regulacje i zapewnić ich spójność oraz dostosować je do obecnych potrzeb uczestników rynku obrotu nieruchomościami, a także do panujących na nim warunków.
Zlikwidowany zostanie podział na hipotekę zwykłą, która zabezpiecza istniejące już wierzytelności o dokładnie określonej wartości, oraz hipotekę kaucyjną, która służy zabezpieczeniu przyszłych wierzytelności, a także tych o nieustalonej jeszcze wartości. Gdy nowelizacja zacznie obowiązywać, będzie jedna hipoteka umożliwiająca zabezpieczanie zarówno wierzytelności istniejących, jak i przyszłych oraz warunkowych. Powinna ona usprawnić prowadzenie działalności gospodarczej oraz obniżyć jej koszty. Z uwagi na bardzo szeroki zakres zmian, który mocno wpłynie na wielu uczestników obrotu prawnego, ustawa nowelizująca wejdzie w życie dopiero po 18 miesiącach od jej ogłoszenia, a zatem 20 lutego 2011 r. Warto jednak już teraz przyjrzeć się zmianom, aby móc odpowiednio przygotować się do inwestycji finansowych
Cały materiał można przeczytać na portalu www.alebank.pl.
Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK