„Czytelnie Uśmiechu” pojawiły się już na wszystkich 18 oddziałach onkologii i hematologii dziecięcej w Polsce. Projekt jest realizowany przez Fundację WARTY i Kredyt Banku „Razem możemy więcej”.
Między 14 września a 1 października br. ponad 80 wolontariuszy – pracowników Kredyt Banku i WARTY, pomogło w inauguracji „Czytelni Uśmiechu” na wszystkich 18 oddziałach onkologii i hematologii dziecięcej w Polsce.
Dzięki mobilizacji wolontariuszy, dzieci i młodzi ludzie poddawani trudnej terapii nowotworowej już od dwóch tygodni mogą korzystać z bogatych zasobów czytelni. Pacjenci mogą wybierać spośród blisko 180 książek i audiobooków, podzielonych na 8 kategorii wiekowych. W kolekcji znalazły się największe hity literatury dziecięcej i młodzieżowej takie jak „Pipi Pończoszanka”, „Mikołajek” i „Opowieści z Narnii”. Młodzi czytelnicy mogą również zapoznać się z wieloma nagrodzonymi nowościami literackimi. W doborze tytułów wchodzących w skład „Czytelni Uśmiechu” pomagali specjaliści z Wydziału Pedagogicznego UW.
Prof. dr hab. med. Anna Balcerska – Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii, Onkologii i Endokrynologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku komentuje:
– Jesteśmy wdzięczni Fundacji za okazaną sympatię i życzliwość. Nasze dzieci z ogromną radością i zaciekawieniem korzystają z nowej, bogatej kolekcji utworów literatury klasycznej i współczesnej.
Dr Paweł Trzciński z Instytutu „Pomnik- Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie dodaje:
– Cieszy nas fakt, że z pomocą Fundacji możemy dać chorym dzieciom odrobinę radości i wesprzeć je w walce z chorobą. Szczególne podziękowania kieruję do wolontariuszy, którzy włożyli wiele serca i zaangażowania w powstanie czytelni oraz przynieśli naszym pacjentom wiele serdecznego uśmiechu.
Na wszystkich 18 oddziałach onkologii i hematologii dziecięcej w Polsce w jednym czasie przebywa ponad 700 dzieci. Ich leczenie chemioterapią, radioterapią, często przeszczepami szpiku jest trudne i bolesne. Nadrzędnym celem programu „Czytelnia Uśmiechu” jest pomoc małym pacjentom w lepszym radzeniu sobie z rzeczywistością choroby poprzez zapewnienie im dostępu do wartościowej rozrywki.
Joanna Kmita, psychoonkolog w Klinice Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka wyjaśnia:
– Nasi pacjenci, poddawani obciążającym zabiegom operacyjnym spędzają w szpitalu wiele tygodni. Bardzo ważne jest żeby mimo długotrwałego pobytu w szpitalu sięgali po książki i dzięki temu rozwijali się intelektualnie i emocjonalnie. Sama wykorzystuję książki do pracy terapeutycznej z pacjentem. Książki otwierają ich emocje i pozwalają porozmawiać na trudne tematy. Ponadto uruchamiają one wyobraźnię i pomagają dzieciom tworzyć więzi z innymi.
„Czytelnie Uśmiechu” powstały w szpitalach w Białymstoku, Olsztynie, Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu, Bydgoszczy, Warszawie, Lublinie, Łodzi, Kielcach, Zielonej Górze, Chorzowie, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu i Zabrzu.
Patronem Honorowym Programu „Czytelnia Uśmiechu” jest Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego.
Źródło: Kredyt Bank