Ustawa o dopłatach do oprocentowania kredytów mieszkaniowych o stałej stopie procentowej jest nowym rozwiązaniem finansowania budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Zgodnie z jej zapisami, Skarb Państwa dopłaca do odsetek od kredytów udzielanych przez banki komercyjne na cele mieszkaniowe. Dopłata jest rekompensatą, którą banki komercyjne otrzymują z tytułu udzielania kredytów o stopie procentowej niższej niż stopa rynkowa. Wysokość stałej stopy procentowej, według której kredytobiorca będzie spłacał odsetki ustalono od 1 maja 2003 roku na 6,5%, co uzasadniono kompromisem między możliwościami finansowymi budżetu państwa a atrakcyjnością kredytu w porównaniu z produktami komercyjnymi. W wypadku dalszej obniżki stóp rynkowych możliwe jest obniżenie stałej stopy do poziomu 6 % dla nowo zawieranych umów.
Program dopłat realizować będzie Bank Gospodarstwa Krajowego poprzez utworzony w tym celu Fundusz Dopłat. Najważniejszym źródłem wpływów do Funduszu są dotacje z budżetu państwa oraz środki pozyskane w wyniku emisji obligacji BGK lub pochodzące z pożyczek i kredytów zaciąganych przez ten bank.
Bank Zachodni WBK podpisał z BGK umowę w sprawie udzielania kredytów z dopłatami już 18 kwietnia br. Od tego momentu w banku trwały bardzo intensywne prace nad włączeniem tego rodzaju kredytów do naszej oferty. W ich wyniku już 2 maja wszystkie oddziały BZWBK będą przyjmować wnioski od klientów zainteresowanych nowym kredytem. Klienci ubiegający się o kredyt z dopłatami w zakresie oceny zdolności kredytowej, czy wymaganych dokumentów będą traktowani tak samo, jak klienci zaciągający inne kredyty mieszkaniowe w BZWBK. Jak przewidują specjaliści zajmujący się finansowaniem budownictwa mieszkaniowego, kredytami z dopłatami zainteresowani będą przede wszystkim ci klienci, którzy szczególnie cenią sobie stabilność spłaty kredytu w długim okresie czasu – wszystkie raty kredytów z dopłatami będą bowiem równe w całym okresie kredytowania.
Kredyty o stałym oprocentowaniu udzielane będą tylko w złotych i na okres od 20 do 25 lat. W przypadku Banku Zachodniego WBK dopłatami do oprocentowania mogą zostać objęte kredyty na budowę lub zakup nowych mieszkań lub domów wybudowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe i deweloperów; na adaptację pomieszczeń niemieszkalnych na mieszkalne; na budowę domu jednorodzinnego systemem gospodarczym; na nadbudowę, rozbudowę i przebudowę domu jednorodzinnego, o ile w wyniku tych prac powstanie lokal mieszkalny stanowiący odrębna nieruchomość; na remont domu, ale jedynie taki, który wymaga zezwolenia na budowę oraz z wyjątkiem remontów lokali w budynkach wielorodzinnych; na wkład mieszkaniowy lub budowlany wnoszony do spółdzielni mieszkaniowej.
Na dopłaty do oprocentowania nie mogą liczyć ci, którzy chcą nabyć mieszkanie lub dom na rynku wtórnym. Oczywiście przez cały czas pozostają do ich dyspozycji inne kredyty hipoteczne udzielane przez BZWBK, których oprocentowanie jest nieco niższe niż w wypadku kredytów z dopłatami i wynosi obecnie nawet 6,49 procenta.
W staraniach o kredyt z dopłatami w BZWBK nie przeszkodzi za to długi weekend. W piątek 2 maja, kiedy bank zacznie przyjmować wnioski wszystkie oddziały BZWBK będą czynne tak jak w inne dni powszednie.