Z udziału w pracach komisji ds. sektora bankowego oficjalnie zrezygnował w zeszłym tygodniu prof. Ryszard Wierzba. Pozostali, nie przedstawieni dotąd przez nas eksperci, to przede wszystkim prawnicy – to oni dbać będą o kwestie związane z procedurą prac komisji, jak również rozstrzygać wątpliwości natury prawnej w merytorycznej części obrad.
WALDEMAR KOZIOŁ
Poza prawnikami, w gronie doradców komisji zasiada jednak jeszcze jeden ekonomista. Jest nim dr Waldemar Kozioł, którego kandydaturę zaproponował poseł Jacek Kościelniak z PiS. Waldemar Kozioł studiował na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizował się w ekonomii i finansach. W 1998 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem, jego praca magisterska dotyczyła stanu i perspektyw rozwoju przemysłów wysokiej techniki w Polsce. Następnie Waldemar Kozioł podjął studia doktoranckie na tym samym wydziale i w 2002 roku został doktorem ekonomii z zakresu nauk o zarządzaniu. Jego praca doktorska nosiła tytuł „Systemy finansowe a kryzysy ekonomiczne (na przykładzie krajów Ameryki Łacińskiej i Azji Południowo-Wschodniej w latach 1994-1999)”. Dr Kozioł został wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie jest adiunktem w Zakładzie Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych katedry gospodarki narodowej na Wydziale Zarządzania UW. W 2004 w ramach programu MBA pracował jako tzw. visiting professor w Le Moyne College w Syracuse (USA). Był również między innymi konsultantem i wykładowcą w Katolickim Instytucie Zarządzania. Jest ponadto koordynatorem ECTS i programów wymiany międzynarodowej (w tym programu Socrates) na wydziale zarządzania UW. Kieruje na tym wydziale programem 2-letnich studiów magisterskich w języku angielskim (International Business Program). W latach 2002-2004 był ekspertem Komisji Europejskiej w ramach projektu RENCOM. Jest autorem ok. 30 publikacji – np. „Transformacji systemu finansowego w Polsce na przykładzie systemu bankowego (lata 1989-2005)” – a także recenzji, tłumaczeń i raportów badawczych z dziedziny ekonomii.
MONIKA ZBROJEWSKA
Najbardziej doświadczonym ekspertem komisji jest dr Monika Zbrojewska, która była już doradcą dwóch wcześniejszych komisji śledczych. W 1996 roku ukończyła ona Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Łódzkim, tam też podjęła studia doktoranckie w Katedrze Postępowania Karnego i Kryminalistyki, które ukończyła w 2001 roku uzyskaniem tytułu doktora. Od tegoż roku była asystentem w swojej katedrze, a rok później rozpoczęła aplikację prokuratorską w okręgu Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi. Egzamin prokuratorski zdała z oceną bardzo dobrą. Dziś jest adiunktem w katedrze postępowania karnego i kryminalistyki UŁ. Przez osiem lat była również wykładowcą w Prywatnym Policealnym Studium Zawodowym w Pabianicach. W 2002 roku wykładała w Wyższej Szkole Handlu i Prawa w Warszawie, obecnie zaś robi to na Wydziale Prawa i Administracji UŁ. Dr Zbrojewska jest autorką ponad 30 prac naukowych z dziedziny prawa karnego oraz postępowania karnego.
Do prac w komisji zgłosił ją poseł Adam Hofman z PiS. W latach 2003-2004 była ekspertem sejmowej komisji śledczej powołanej do spraw wyjaśnienia sprawy Lwa Rywina, a w roku kolejnym została również ekspertem nowej komisji, powołanej do zbadania prawidłowości prywatyzacji PZU. Można się zatem spodziewać, że zarówno teoretyczne przygotowanie, jak praktyczne doświadczenia dr Moniki Zbrojewskiej z pracy w poprzednich komisjach będą szczególnie wykorzystywane podczas obrad obecnej komisji śledczej. Doświadczenie dr Zbrojewskiej podpowiada jej jednak, że komisja może napotkać kłopoty zanim jeszcze zdąży podjąć prace merytoryczne.
– Zakres, którym mają się zająć członkowie komisji jest tak rozległy, że mam wrażenie, że oni sami do końca nie wiedzą, jakiego rodzaju materią mają się zająć – ocenia najbardziej doświadczony ekspert. – Świadczy o tym zresztą fakt, że uchwała o powołaniu komisji została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego właśnie ze względu na niejasność, niedookreślenie zakresu działania. Komisja śledcza, w założeniu, ma być powołana do zbadania konkretnej sprawy, tymczasem cel tej komisji jest enigmatycznie, mgliście ujęty. Trudno mi powiedzieć, jaką decyzję podejmie w tej sprawie Trybunał Konstytucyjny, ale sądzę że są podstawy, by uznać, iż uchwała o powołaniu komisji jest nieprawidłowa, niezgodna z prawem, ze względu na brak dookreślenia kwestii, którą się ma zająć.
RAFAŁ TRUSIEWICZ
Mniej doświadczeń, za to sukcesy ma na koncie ekspert zgłoszony przez Waldemara Nowakowskiego z Samoobrony. Rafał T. Trusiewicz zakończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z wyróżnieniem. Specjalizował się w zakresie prawa cywilnego i handlowego. W 2001 roku Central European University oraz Oxford University przyznały mu stypendium za osiągnięcia naukowe. Otrzymał tytuł LL. M. w zakresie międzynarodowego prawa handlowego w ramach stypendium Środkowoeuropejskiego Uniwersytetu CEU w Budapeszcie. Tytuł LL. M. otrzymał również w dziedzinie prawa europejskiego w związku ze stypendium naukowym Uniwersytetu Leiden w Holandii. Dziś Rafał Trusiewicz jest na drugim roku aplikacji radcowskiej w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. W ramach uzupełnienia edukacji Trusiewicz odbył kurs prawa handlowego, międzynarodowego i korporacyjnego w Word Law Institute z Nowego Jorku, kurs na członka rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa, pełny kurs prowadzony przez Brytyjskie Centrum Studiów Prawa Angielskiego i Europejskiego oraz pełny kurs Centrum Studiów Prawa Amerykańskiego, zorganizowany przez Wydział Prawa i Administracji UW oraz University of Florida. Do tej pory pracował w TV Polsat, w Mute Music Television SA, Instytucie Francuskim w Warszawie oraz w dziale korporacyjnym kancelarii Lovells H. Seisler w Warszawie. Od początku tego roku jest partnerem w reprezentującej Samoobronę kancelarii Fabisiak i Wspólnicy.
TOMASZ E. SIEMIĄTKOWSKI
Poseł Andrzej Dera z PiS zgłosił do udziału w pracach komisji Tomasza E. Siemiątkowskiego. Ten ekspert również ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim – z wyróżnieniem. Po ukończeniu studiów, w latach 1994-1998 odbył aplikację adwokacką i od 1999 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie. Od 1996 roku jest też pracownikiem naukowym katedry prawa gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie w roku 1998, po obronie pracy doktorskiej z zakresu prawa handlowego powołany został na stanowisko adiunkta. Od roku 2000 jest również adiunktem w katedrze prawa gospodarczego prywatnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Dr Siemiątkowski stworzył na SGH studia podyplomowe Akademia Europejskiego i Polskiego Prawa Spółek. Należy do zespołu egzaminacyjnego ds. prawa gospodarczego Krajowej Izby Biegłych Rewidentów. Wykłada ponadto zagadnienia prawne corporate governance w programie MBA, prowadzonym wspólnie przez SGH i University of Minnesota. Prowadzi też wykłady z prawa spółek organizowane przez komisję doskonalenia zawodowego Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Dr Tomasz Siemiątkowski działał również jako „visiting professor” na University of Minessota i Carlson School of Management. Odbył też studia w zakresie corporate governance w Boalt Hall School of Law, University of California w Berkeley oraz w Instytucie Maxa Plancka w Hamburgu. W 2005 roku otrzymał stypendium Fundacji Kościuszkowskiej do UC Berkeley.
W praktyce adwokackiej koncentruje się na doradztwie w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego. Był dyrektorem ds. prawnych Petrochemii Płock, doradcą prawnym spółki Paged. Był także związany z chicagowską firmą prawniczą Altheimer & Gray, obecnie Chadbourne & Parke, a od 2005 r. z warszawskim biurem międzynarodowej kancelarii Squire, Sanders & Dempsey. Reprezentował Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” przed Trybunałem Konstytucyjnym. Był współautorem projektu ustawy nowelizującej kodeks spółek handlowych, w 2003 roku został powołany do jednego z zespołów problemowych Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, a następnie jako ekspert rządu uczestniczył w pracach parlamentarnych nad projektem ustawy wprowadzającej do polskiego systemu prawnego spółkę europejską. Jest współzałożycielem i członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Ekonomicznej Analizy Prawa, a także członkiem Polskiego Stowarzyszenia Sądownictwa Polubownego oraz arbitrem Sądu Arbitrażowego przy PKPP „Lewiatan”. Napisał książkę „Prokura w spółkach prawa handlowego”, jest współautorem komentarza do kodeksu spółek handlowych oraz autorem bądź współautorem kilkunastu artykułów z zakresu prawa cywilnego i handlowego.
Jak widać, eksperci komisji śledczej są ludźmi aktywnymi zawodowo, prowadzącymi praktykę prawniczą lub zajmującymi się pracą naukową. Czy działania komisji śledczej, które potrwają zapewne – jeśli Trybunał Konstytucyjny nie zadecyduje inaczej – do końca kadencji Sejmu, nie będą stanowiły zbyt dużego obciążenia dla doradców, dla których komisja jest raczej marginalną, a nie zasadniczą częścią życia zawodowego? Można mieć co do tego obawy – taka właśnie była przecież przyczyna rezygnacji prof. Wierzby.
– Poprzednio moja obecność nie była wymagana na każdym posiedzeniu – mówi dr Monika Zbrojewska. – W komisji do sprawy Rywina było czworo ekspertów i mogliśmy się wymieniać. Ponadto z komisją współpracowali prawnicy z biura legislacyjnego Sejmu. Po udziale w pracach poprzednich komisji są to bardzo doświadczeni fachowcy, więc możliwe, że będziemy się wzajemnie uzupełniać. Z drugiej strony, w tej komisji wśród ekspertów jest tylko trójka prawników, a reszta to ekonomiści. Prawnicy natomiast specjalizują się w różnych dziedzinach – ja np. jestem od postępowania karnego, ktoś inny od prawa spółek handlowych, nie jest więc powiedziane, że będziemy mogli się wymieniać. Jak to pogodzić z naszą pracą poza komisją? Po wakacjach będzie z tym trudno. Będziemy musieli kombinować.