„mBank tak dobrze przyjął się w Czechach i na Słowacji, że Sławomir Lachowski, były szef BRE Banku, chciał szybko budować kolejne klony internetowego banku w Europie: na Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii. To jedna linia ekspansji. mBank chciał też podążać śladem polskiej emigracji: do Wielkiej Brytanii, Irlandii, potem do Niemiec, Francji i Austrii.” – pisze „PB”.
„- Pomysł Lachowskiego był taki, że Polacy tylko przygotowują rozruch, odpalają biznes i wracają do kraju. BRE Bank ma ograniczone zasoby ludzkie i kapitałowe. Dlatego ekspansja zagraniczna miała opierać się na miejscowych pracownikach” – wyjaśnia jeden z menedżerów BRE Banku.
Gazeta pisze, że pomysł sprawdził się w Czechach i na Słowacji, gdzie dzisiaj, w cztery miesiące od rozruchu mBanku, pracuje tylko jeden Polak. „- Taki model prowadzenia interesów wymaga zaufania wobec ludzi, których zatrudnia się do nowego biznesu. Główny akcjonariusz uważał, że to zbyt ryzykowne” – mówi rozmówca „PB”. Choć więc ogólna strategia ekspansji zagranicznej odpowiadała Commerzbankowi, to miał zastrzeżenia do jej realizacji.
„Jaką drogą pójdzie BRE Bank? Martin Blessing [wiceprzewodniczący rady nadzorczej BRE Banku i członek zarządu Commerzbanku] zapowiada, że strategia nakreślona przez Sławomira Lachowskiego pozostaje bez zmian, chociaż nieco zmienią się priorytety. Na pierwszym miejscu znajdzie się rynek krajowy, potem Czechy i Słowacja, na trzecim ewentualne inwestycje zagraniczne na rynkach krajów sąsiednich.”, czytamy.
„- Będziemy nadal rozwijać bankowość korporacyjną oraz inwestycyjną, które są filarami banku. Pamiętajmy, że zapewniają one ponad 60 proc. przychodów BRE Banku, i to dzięki nim możliwe były inwestycje w pion detaliczny i szybki jego rozwój. Niemniej priorytety biznesowe i cele strategiczne pozostają bez zmian, a wraz z nimi szybko rozwijająca się bankowość detaliczna” – mówi gazecie Martin Blessing.
14 marca 2008 r. nowa rada nadzorcza BRE Banku wybrała Mariusza Grendowicza na stanowisko prezesa zarządu BRE Banku. Zastąpił on Sławomira Lachowskiego – prezesa banku od listopada 2004 r. do marca 2008 r. Lachowski jest twórcą mBanku i MultiBanku oraz autorem nowej strategii Grupy BRE Banku, a także sukcesu finansowego Grupy BRE Banku w ostatnich latach.
Więcej na ten temat w „Pulsie Biznesu”.