Leszek Czarnecki oraz Noble Bank, wspólnie z przedstawicielami St. Antony’s College, ogłosili powołanie Programu Studiów o Współczesnej Polsce na Uniwersytecie Oxfordzkim. Będą to pierwsze w historii, realizowane zagranicą, studia tej skali poświęcone Polsce współczesnej i przemianom po ’89 r.
Program na Oxfordzie to odpowiedź na wyzwanie budowy silnej pozycji Polski w relacjach międzynarodowych. Ma stać się kuźnią „ambasadorów i przyjaciół współczesnej Polski” – miejscem, gdzie studiujący na tej najbardziej prestiżowej europejskiej uczelni przyszli liderzy i decydenci z całego świata, będą mogli poznać Polskę jako lidera regionu i dynamiczną gospodarkę. Inicjatorami po stronie Oxfordu są wybitne autorytety – m.in. Prof. Timothy Garton Ash oraz Prof. Norman Davies. Fundatorzy, przekazując donację inicjującą w wysokości 6 mln złotych, zapowiedzieli długofalowe angażowanie w filantropijny projekt Klientów private bankingu – w tym celu powołana została fundacja St. Antony’s College Oxford Noble Foundation. Honorowymi Patronami Programu są Premier Tadeusz Mazowiecki oraz prof. Zbigniew Pełczyński.
Idea Programu – dlaczego to ważne dla Polski
Powstanie Studiów o Współczesnej Polsce na Uniwersytecie Oxfordzkim to przełomowe wydarzenie dla budowy pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Dziś o pozycji międzynarodowej kraju – sukcesie gospodarczym czy politycznym – decyduje w dużym stopniu jego wizerunek. Polska, choć pod względem PKB plasuje się wysoko, w rankingach rozponawalności wypada wciąż nieproporcjonalnie nisko. Polskie Studia na Oksfordzie to odpowiedź na to wyzwanie. To przyszła kuźnia „ambasadorów współczesnej Polski” – miejsce, gdzie przyszli liderzy i decydenci z całego świata, specjaliści w dziedzinach ekonomii czy stosunków międzynarodowych, będą mogli zdobyć wiedzę na temat naszego kraju, a przede wszystkim – zbudować z nim relacje. Poznają Polskę jako dynamicznego lidera regionu – nie tylko od strony jej trudnej historii, jak działo się to dotychczas.
“Polska znajduje się dziś w wyjątkowym momencie. Możemy być dumni z tego, jak wiele udało nam się osiągnąć. Jesteśmy dziś silnym graczem w Europie, mamy dynamicznie rosnącą gospodarkę, lepiej niż pozostali radzimy sobie z kryzysem. Dogoniliśmy peleton i mamy potencjał i energię, by sięgać wyżej. To jest właśnie Polska, którą warto pokazywać światu. Wierzę, że prywatny kapitał ma poważne zobowiązanie wobec Polski, w której dzięki przemianom, mieliśmy szansę budować swoje biznesowe przedsięwzięcia. Dlatego jestem zaszczycony, mogąc dziś wspólnie z największymi polskimi autorytetami oraz wielkimi przyjaciółmi Polski w Oxfordzie, zainaugurować ten wyjątkowy projekt” – powiedział dr Leszek Czarnecki, twórca i właściciel Noble Banku, który ufundował powołanie Programu.
W tworzenie Studiów zaangażowani są wybitni przedstawiciele międzynarodowego świata nauki oraz wielkie autorytety polskiego 20-lecia wolności: m.in.: Prof. Timothy Garton Ash, Prof. Norman Davies oraz Prof. Margaret MacMillan, Rektor St. Antony’s College, w którym utworzone zostaną Studia. Honorowy patronat nad Programem objęli Premier Tadeusz Mazowiecki, postać symboliczna dla sukcesu polskich przemian oraz Prof. Zbigniew Pełczyński, wybitny polski profesor Oxfordu, przez lata wspierający studiujących tam Polaków.
Finansowanie projektu i Fundacja – prywatny kapitał w służbie Polski
Dr Leszek Czarnecki, a także Noble Bank, w ramach którego powołana została w tym celu specjalna Fundacja – St. Antony’s College Oxford Noble Foundation, zdecydowali się na sfinansowanie wieloletniego Programu Studiów o Współczesnej Polsce na Uniwersytecie Oxfordzkim. W ramach porozumienia pomiędzy Fundatorem a St. Antony’s College, Fundacja przekaże Uniwersytetowi kwotę inicjującą wysokości ok. 6 mln złotych. To kwota, która zapewni możliwość rozwoju programu, powołanie jego dyrektora, organizowanie licznych wydarzeń naukowych, publikacje oraz – kluczową dla Programu – możliwość współpracy z licznymi ośrodkami w Oxfordzie i poza nim.
Kwota inicjująca to baza, na której zbudowane zostanie znacznie szersze finansowanie dla projektu – tak, by mógł rozwijać się jeszcze szybciej i na jeszcze większą skalę. Celem St. Antony’s College Oxford Noble Foundation jest umożliwienie zaangażowania wszystkim, którzy chcieliby wesprzeć finansowo budowę Polskich Studiów na Oxfordzie.
„Noble Bank to pionier private bankingu w Polsce. W USA czy Wielkiej Brytanii jedną z podstaw kultury elit finansowych jest dzielenie się majątkiem, działanie na rzecz dobra wspólnego. W Polsce także rozwija się ten trend. Najzamożniejsi Polacy osiągnęli już tak dużo, że patrzą w przyszłość, chcą budować coś dla innych. Dlatego postanowiliśmy powołać przy Banku specjalną Fundację, która stworzy naszym partnerom szansę zaangażowania się w ten wyjątkowy Program. Wiem, że wielu Klientom Noble Banku – ludziom, którzy sami zbudowali swoje biznesowe sukcesy i którzy na codzień tworzą siłę polskiej gospodarki, idea promocji pozycji Polski zagranicą jest szczególnie bliska.
W projektach takich jak ten, prywatny kapitał ma do odegrania kluczową rolę. Za cel stawiamy sobie podwojenie kwoty inicjującej – dodatkowe środki pozwolą rozbudować Program o nowe elementy, jak stypendia dla polskich i zagranicznych naukowców. Liczę, że wspólnie uda nam się zbudować inicjatywę na dziesięciolecia” – mówi Maciej Szczechura, Prezes St. Antony’s College Oxford Noble Foundation.
Program wpisuje się filozofię Banku, którą oddaje hasło „Bank na pokolenia”. Noble Bank jest pionierem na rynku profesjonalnego private bankingu w Polsce – tworzony był w oparciu o najlepsze brytyjskie i szwajcarskie wzorce, specjalnie z myślą o obsłudze najbardziej wymagających Klientów. Dzięki temu, poczynając od klasy doradztwa i kończąc na charakterze oddziałów, jego oferta od początku odpowiadała najwyższym światowym standardom, cechując się innowacyjnością oraz elastycznym podejściem. Private Bankerzy, którzy zarządzają na co dzień majątkami Klientów, to najwyższej klasy doradcy, ale też często, z biegiem lat, biznesowi powiernicy i przyjaciele domu. W 19 luksusowych oddziałach Noble Banku pracuje ponad stu private bankierów, wspieranych dodatkowo przez rozbudowane zespoły ekspertów z zakresu inwestycji, doradztwa podatkowego czy nieruchomości, maklerów, a także 30-osobowy zespół Noble Concierge.
Czym będzie Program Studiów o Współczesnej Polsce
Przede wszystkim, o Programie nie należy myśleć przez pryzmat klasycznych studiów, w wąskim rozumieniu tego słowa. To coś znacznie więcej niż „kierunek” czy seria wykładów, adresowanych do zamkniętej grupy studentów – to ośrodek badawczy o profilu zbliżonym do think tanku. Program Studiów o Współczesnej Polsce ma stać się najważniejszym na świecie ośrodkiem naukowym i źródłem informacji nt. współczesnej Polski i jej rozwoju. Jego największą siłą będzie oddziaływanie znacznie wykraczające poza mury jednego College’u – Program ma docelowo wpłynąć na sposób nauczania, myślenia i mówienia o Polsce w całym Oxfordzie, na innych uczelniach, a docelowo środowiskach intelektualnych i politycznych na całym świecie.
Pierwsze w historii kompleksowe studia tej skali o współczesnej Polsce prowadzone poza jej granicami – Program ma stać się najważniejszym na świecie ośrodkiem naukowym specjalizującym się w tematyce polskiej.
Studia o współczesnej Polsce – Program Studiów skoncentruje się na Polsce współczesnej – a więc przemianach lat ’80, sukcesie i założeniach transformacji po ’89 r., a także dzisiejszym systemie gospodarczym, społecznym i politycznym. Po raz pierwszy, Polska będzie pokazana głównie przez pryzmat sukcesu ponad 20 lat wolności, jako silny lider regionu, ważny partner gospodarczy i polityczny – nie tylko od strony swojej wcześniejszej, trudnej historii.
Studia interdyscyplinarne, nie polonistyka! Program będzie bazował na naukach społecznych i humanistycznych obejmujących aspekt polityczny, ekonomiczny, socjologiczny, historyczny, kulturowy oraz analizę powiązań regionalnych. Na etapie tworzenia koncepcji Program był konsultowany m.in. z Instytutem Adama Mickiewicza.