Patronat medialny nad akcją objęło sześć lokalnych dzienników – Gazeta Krakowska, Dziennik Zachodni, Słowo Polskie Gazeta Wrocławska, Głos Wielkopolski, Dziennik Łódzki oraz Dziennik Bałtycki.
Akcja TWÓJ AS TO PAS jest prowadzona na terenie województw: pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, śląskiego, dolnośląskiego oraz małopolskiego. W każdym z wymienionych regionów patrole policji będą wręczały kierowcom specjalnie przygotowane zakładki do książek, imitujące klamrę pasów bezpieczeństwa i zachęcające kierowcę oraz pasażerów do ich zapinania. Te same zakładki zostaną dołączone do sześciu dzienników regionalnych, które objęły patronat nad akcją. Łącznie, w ciągu najbliższego weekendu zostanie rozdanych 500 tysięcy zakładek przypominających o zapięciu pasów bezpieczeństwa.
Z danych policyjnych wynika, że:
najrzadziej pasy bezpieczeństwa zapinają młodzi kierowcy i pasażerowie;
kobiety stosują pasy bezpieczeństwa częściej niż mężczyźni.
Z badań prowadzonych za granicą wynika, że stosowanie pasów redukuje ryzyko poniesienia śmierci lub odniesienia ran o 20-65%. Aż 50% ofiar śmiertelnych wypadków drogowych mogłoby przeżyć, gdyby w chwili zdarzenia miały zapięte pasy.
Statystycznie pasy najczęściej zapinamy w niedzielę, a najrzadziej w szczycie powszedniego dnia tygodnia. W przypadku kontroli drogowej brak zapiętych pasów może spowodować otrzymanie mandatu karnego w wysokości 100 złotych i 2 punktów karnych.
„Kierowcy często nie zdają sobie sprawy z tego, że kiedy samochód jadący z prędkością 50 km na godz. uderza w przeszkodę, to siedzący w nim człowiek o wadze 70 kg zostaje poddany przeciążeniu odpowiadającemu masie 3500 kg! Nie ma wtedy żadnej możliwości kontroli nad swoim ciałem i uchronienia się przed drastycznymi skutkami uderzenia. Celem naszych działań jest nakłonienie kierowców oraz ich pasażerów do stosowania się do obowiązujących przepisów poprzez używanie pasów bezpieczeństwa i przewożenie dzieci w obowiązkowych fotelikach ochronnych. Pamiętajmy, że prawidłowo zapięty pas bezpieczeństwa jest najważniejszym elementem chroniącym życie kierowcy i pasażerów podczas jazdy.” – podkreślił nadkomisarz Rafał Ziółkowski Wydział Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku.