W piątek 20 września br. PZU Zdrowie rozpoczęło akcję szczepienia osób zaangażowanych w pomoc powodzianom przeciw tężcowi, WZW A i durowi brzusznemu. Jako pierwszych zaszczepiliśmy w Nysie i Głuchołazach ok. 150 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i druhów Ochotniczych Straży Pożarnych.
Szczepienia wykonują dwa zespoły wyjazdowe z opolskiego oddziału PZU Zdrowie. Akcją kieruje dyrektor operacyjna w regionie Opole, która pozostaje w bieżącym kontakcie z Komendą Wojewódzką PSP w Opolu. W kolejnych dniach pracownicy naszej spółki medycznej będą szczepili również inne grupy osób zaangażowanych w pomoc powodzianom.
Jak ostrzega Główny Inspektor Sanitarny, na terenach dotkniętych powodzią mogą rozprzestrzeniać się toksyczne, niebezpieczne dla zdrowia substancje i drobnoustroje. Kontakt z wodą powodziową, niesionymi przez nią odpadami, zepsutą żywnością, różne urazy i skaleczenie odniesione w czasie akcji ratunkowej – wszystko to może prowadzić do groźnych zakażeń.
Stacje sanepidu w powiatach objętych powodzią 24-godzinne dyżury. Podobnie jak NFZ, który informuje, gdzie można zgłosić się do lekarza lub wykupić leki. Poszkodowani w powodzi mogą również otrzymać nieodpłatną pomoc medyczną w placówkach PZU Zdrowie.
Szczepienia ochronne zaleca się w następujących sytuacjach:
przeciw tężcowi
Sam kontakt z wodą powodziową nie jest wskazaniem do podania szczepionki przeciw tężcowi. W pierwszej kolejności, szczepienia przeciw tężcowi zaleca się po urazie i zanieczyszczeniu rany, tj. u osób, które uległy urazowi z naruszeniem ciągłości skóry – osoby takie powinny zgłosić się do lekarza i po indywidualnej ocenie, zakwalifikowane do odpowiedniej profilaktyki.
Szczepienia profilaktyczne zaleca się osobom dorosłym, które w ciągu ostatnich 5 lat nie otrzymały szczepienia przeciw tężcowi, uczestniczącym w czynnościach ratowniczych, porządkowych, które mają wysokie ryzyko urazu w kontakcie z wodą powodziową lub skażonymi odpadami powodziowymi (m.in. funkcjonariusze, pracownicy porządkowi, wolontariusze) oraz osobom przebywającym na terenach dotkniętych powodzią, które nie otrzymały szczepienia przypominającego w ciągu ostatnich 10 lat albo nie były szczepione w ogóle.
przeciw WZW A
Zalecane są osobom, które są narażone na długotrwałą ekspozycję na odpady popowodziowe, ścieki, oczyszczanie wody, przygotowywanie żywności na masową skalę oraz personelowi medycznemu, a także wszystkim po kontakcie z osobą chorą lub jej wydalinami, wydzielinami, przedmiotami skażonymi.
przeciw durowi brzusznemu
Zalecane są osobom, które zawodowo są narażone na długotrwały kontakt ze skażonymi przedmiotami (np. służby ratunkowe, strażacy, policja, WOT, wojsko oraz personel medyczny).
Źródło: PZU