Trybunał Konstytucyjny, na wniosek Prezydenta RP, rozpatrzył 16 lipca 2009 roku zgodność z Konstytucją RP niektórych przepisów ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Prezydent zaskarżył przepisy, które zakładały, że Narodowy Bank Polski w ciągu 18 miesięcy od dnia wejścia w życie wspomnianej ustawy dokona zbycia akcji Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych SA, pod rygorem utraty prawa głosu z tych akcji. Trybunał podzielił wątpliwości Prezydenta RP i uznał te przepisy za niekonstytucyjne i naruszające niezależność banku centralnego.
„- Przepisy dotyczące MiFID wejdą w życie po opublikowaniu ustawy, bo nie było do nich zastrzeżeń – powiedział nam Łukasz Dajnowicz, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego. Dyrektywa MiFID czekała blisko rok na decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Miała u nas obowiązywać już od 1 listopada 2007 r. Nic z tego nie wyszło, bo doszło wtedy do przedterminowych wyborów do parlamentu, które wygrała PO. Dopiero nowy parlament uchwalił nowelizację.”, czytamy w gazecie.
„To superważne przepisy dla setek tysięcy klientów banków, funduszy inwestycyjnych czy firm ubezpieczeniowych, którzy codziennie są namawiani przez sprzedawców do skomplikowanych produktów finansowych. Chronią one ich przed nadmiernym ryzykiem w decyzjach inwestycyjnych. Instytucja zanim coś sprzeda, najpierw będzie musiała zbadać doświadczenie klienta w inwestowaniu, jego wiedzę o produkcie i jego zrozumienie.„, informuje dziennik.
Markets in Financial Instruments Directive (MiFID) wyznacza dla krajów członkowskich Unii Europejskiej wspólne zasady postępowania instytucji finansowych. Po wprowadzeniu ustawy klienci banków, czy pośredników finansowych będą musieli otrzymać pełną, zrozumiałą i udokumentowaną informację o produkcie, w który zamierzają zainwestować pieniądze i jakie się z tym wiąże ryzyko. Do tej pory bankowcy nie zawsze rzetelnie informowali swoich klientów o parametrach produktu. Zdarzały się przypadki, gdy klient był przekonany, że wpłaca pieniądze na lokatę, a w rzeczywistości inwestował na przykład w jednostki funduszy.
Więcej szczegółów w „Gazecie Wyborczej” w artykule Tomasza Pruska pt. „MiFID odblokowany przez Trybunał Konstytucyjny”.
Źródło: Gazeta Wyborcza, NBP