Według Francka Petitgasa, szefa bankowości inwestycyjnej Morgan Stanley na świecie, istotnym powodem otwarcia pierwszego biura w Polsce jest to, że nasz kraj jako jedyny w Europie zanotował wzrost PKB w 2009 roku. Optymistyczne prognozy dotyczące polskiej gospodarki dla zarządu Morgan Stanley są tym bardziej przekonywające, że spółka straciła ostatnio na inwestycjach w nieruchomości ponad 5 mld dolarów.
Przy okazji przypominamy, że Morgan Stanley jest koordynatorem oferty PZU na świecie. Dzisiaj jest ostatni dzień sprzedaży akcji spółki – w kolejce pod biurem maklerskim trzeba stać nawet 3 godziny, o czym pisaliśmy tutaj.
30.04. Bezrobocie w Polsce w marcu wyniosło 9,1 procent
Portal Bankier.pl przybliża nam dziś najnowsze statystki dotyczące poziomu bezrobocia w Polsce i na terenie całej Unii Europejskiej.
Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 9,1% w marcu br. wobec 9,0% w poprzednim miesiącu i 7,9% rok wcześniej. W całej Unii Europejskiej wskaźnik ten wyniósł 9,6%, tyle samo, co w poprzednim miesiącu i w porównaniu do 8,5% rok wcześniej, poinformował unijny urząd statystyczny Eurostat.
W strefie euro bezrobocie ukształtowało się w marcu na poziomie 10,0%, bez zmian wobec poprzedniego miesiąca i w porównaniu do 9,1% rok wcześniej.
Eurostat mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju.
Więcej na ten temat można przeczytać na portalu Bankier.pl.
Przy okazji majowego weekendu „Dziennik Gazeta Prawna” motywuje zapracowanych Polaków do wypoczynku. „Aż 11 z 16 milionów pracujących Kowalskich spędza w firmach ponad 40 godzin tygodniowo. Blisko co dziesiąty ma przynajmniej jedną dodatkową pracę. Ale nie są z tego powodu szczęśliwi.” – pisze DGP. „Gdyby istniały rankingi najbardziej ambitnych narodów, znaleźlibyśmy się w ścisłej czołówce. Polacy pracują bardzo ciężko, większość z nas siedzi w pracy dłużej niż ustawowe 40 godzin tygodniowo: na prawie 16 mln pracujących Polaków 11 mln zostaje po godzinach – wynika z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego.” – czytamy dalej.
Więcej w dzisiejszym artykule „Przepracowana Polska – pół miliona mieszkańców naszego kraju szuka lepszego zatrudnienia”. W ramach wspierania Polskiej prasy zachęcamy oczywiście do nabycia wersji papierowej. A wszystkim pracoholikom polecamy majowy relaks na swieżym powietrzu.
Seryjne obniżki ocen wiarygodności kredytowej krajów strefy euro – Grecji, Portugalii, a wczoraj Hiszpanii – zachwiały giełdami na świecie. Dopiero wystąpienie kanclerz Niemiec i szefów EBC i MFW w połączeniu z zapowiedzią, że pożyczka dla Grecji może sięgnąć 100-120 mld euro, uspokoiło nieco sytuację na rynkach – podaje dzisiejsza Gazeta Wyborcza.
Dług publiczny Grecji zbliża się do 300 mld euro, co stanowi 115 proc. greckiego PKB. Jedyną szansą na sfinansowanie ich potrzeb jest międzynarodowa pożyczka. Kraje strefy euro mówiły do tej pory o kredytach sięgających 45 mld euro. Wczoraj pojawiły się plotki, że pakiet pomocy dla Aten może w ciągu 3 lat sięgnąć nawet 100-120 mld euro. Nie zostały one jednak potwierdzone, a milczenie Angeli Merkel wzmagało panikę na rynkach.
Wieczorem w środę kanclerz Niemiec oświadczyła jednak: – Niemcy dołożą się do pomocy dla Grecji zgodnie z podjętymi wcześniej zobowiązaniami, ale tylko wtedy, jeśli rząd Grecji zaakceptuje dodatkowe cięcia budżetowe.
Europejscy przywódcy liczą, że pożyczka oraz wprowadzone w Grecji drastyczne reformy sprawią, iż kraj stanie na nogi. I że pozostałe kraje PIIGS (Portugalia, Włochy, Irlandia, Hiszpania), które często są wrzucane do jednego worka razem z Grecją, nie wpadną w podobne tarapaty.