- Według najnowszego Barometru EFL, spośród dostępnych na rynku produktów wspierających małe i średnie firmy, przedsiębiorcy najczęściej wybierają ubezpieczenie majątku firmy.
- Towarzystwa ubezpieczeniowe zdają sobie sprawę z potencjału MŚP, dlatego w ich ofercie coraz więcej jest produktów dopasowanych do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.
- Wzrost zaufania do ubezpieczeń może być także wynikiem usprawnienia procesu likwidacji szkód w ostatnich latach oraz wyższego poziomu wiedzy doradców ubezpieczeniowych.
Wydawać by się mogło, że najczęściej wybieranymi przez przedsiębiorców produktami wspierającymi ich biznes są kredyty i leasing. Tak rzeczywiście było do tej pory. Jednak z najnowszego Barometru EFL na III kwartał tego roku wynika, że najwięcej, bo aż 49 proc. badanych postawi na ubezpieczenie majątku firmy. To pierwszy taki wynik w historii badania – leasing i kredyt bankowy znalazły się w zestawieniu odpowiednio na drugim i trzecim miejscu. Jaki jest powód takiej zmiany w podejściu przedsiębiorców do tych produktów?
Ubezpieczenie szyte na miarę
Jednym z podstawowych powodów, który mógł mieć znaczący wpływ na wzrost zaufania przedsiębiorców do produktów ubezpieczeniowych jest urozmaicenie oferty towarzystw ubezpieczeniowych i stworzenie produktów, które w największym stopniu będą odpowiadały wymaganiom MŚP. Ubezpieczyciele rozszerzają możliwy zakres ochrony, a produkty stają się coraz bardziej elastyczne.
– To nie jedyna zmiana, jaka zaszła na rynku ubezpieczeń w ostatnich latach. Przedsiębiorcy mogli także zwrócić uwagę na udogodnienie, jakim jest szybszy i prostszy niż kilka lat temu proces zawarcia umowy ubezpieczenia. Wszystko dzięki zwiększeniu kompetencji pośredników – dziś np. mniej spraw wymaga decyzji underwritingu. Nie bez znaczenia jest także rosnący poziom wiedzy doradców ubezpieczeniowych, którzy potrafią pokazać rzeczywiste korzyści z ubezpieczenia i dopasować produkt do potrzeb firmy – mówi Mirosław Kuźmiński z ANG Spółdzielni.
Szybsza reakcja towarzystw ubezpieczeniowych na szkody i potrzeby firmy
Cały czas poprawia się również proces likwidacji szkód po stronie towarzystw ubezpieczeniowych, który jest znacznie sprawniejszy niż jeszcze kilka lat temu. W związku z tym, dzięki odpowiedniej polisie przedsiębiorca może liczyć na szybki zwrot pieniędzy, które pozwolą na kontynuację działalności firmy.
– Towarzystwa ubezpieczeniowe zaczynają również dostrzegać, że ubezpieczenie majątku firmy nie jest jedynym zabezpieczeniem, jakiego może oczekiwać MŚP. Wśród innych, dostępnych na rynku polis, które mogą mieć wpływ na ich działalność jest np. ubezpieczenie OC członków zarządu, ochrona prawna i podatkowa czy zyskujące na znaczeniu w ostatnim czasie cyberbezpieczeństwo. Z naszego doświadczenia wynika, że obecnie dla prawidłowej działalności pośredników ubezpieczeniowych niezbędne jest posiadanie w ofercie pełnej gamy ubezpieczeń dla MŚP, w oparciu o kilka towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu mogliśmy np. w ostatnim czasie ubezpieczyć tak nietypowe rzeczy, jak koparki kryptowalut czy silnik lotniczy – dodaje Mirosław Kuźmiński.
Źródło: ANG Spółdzielnia