Środki wypłacone przez bank w ramach kredytu gotówkowego możemy przeznaczyć na dowolny cel, a proces kredytowy jest zdecydowanie prostszy i szybszy aniżeli w przypadku wielu innych produktów kredytowych.
Decydując się na pozyskanie środków poprzez kredyt gotówkowy, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów, jak: prowizja za uruchomienie, wysokość oprocentowania, wymagane ubezpieczenia.
Faktem jednak jest, że dla każdego z potencjalnych kredytobiorców inny czynnik jest decydujący o wyborze banku, do tego kredyt gotówkowy choć zasadniczo jest produktem mało skomplikowanym, różni się jednak w zależności od banku, który go oferuje. Dlatego w pierwszej kolejności należy rozważyć, co ma dla nas, jako klienta, priorytetowe znaczenie. Zdarza się bowiem, że nie poziom prowizji, lecz czas analizy kredytowej, tj. czas od momentu złożenia wniosku do wydania decyzji i wypłaty środków z tytułu kredytu, ma największy wpływ na wybór danej oferty.
Czas uzyskania kredytu gotówkowego jest w praktyce bardzo istotnym czynnikiem, który determinuje wybór oferty przez klientów, dlatego tak ważny jest wybór właściwego banku, którego proces jest nowoczesny i elastyczny, zdarzają się bowiem wciąż banki, w których wniosek o kredyt gotówkowy jest analizowany kilka dni lub nawet dłużej, co dla wielu osób jest zbyt długim czasem.
Wśród ofert kredytów gotówkowych zdarzają się takie, które mogą szczególnie premiować, poprzez atrakcyjniejszą cenę, niektóre wybrane grupy zawodowe. Będą to przeważnie zawody zaufania publicznego, jak notariusze lub lekarze.
W wielu przypadkach determinującym czynnikiem jest poziom gotówki, który można uzyskać, ubiegając się z sukcesem o przyznanie decyzji pozytywnej – tutaj występują olbrzymie różnice. I tak w niektórych bankach poziom gotówki, który bank wypłaca w ramach kredytu gotówkowego, nie może przekroczyć kilkudziesięciu tysięcy, podczas gdy w innych w ramach indywidualnego procesu analizy, który angażuje wysoce decyzyjne osoby w banku – poziom gotówki może wynieść kilkaset tysięcy.
Abstrahując od czasu analizy i poziomu gotówki, który uzyskamy – istotnym czynnikiem jest także oprocentowanie oraz maksymalny okres spłaty, gdyż to te czynniki wpłyną na wysokość miesięcznych zobowiązań w postaci raty kredytowej – w tym zakresie oferty zdecydowanie ze sobą konkurują, a różnica w oprocentowaniu może wynieść nawet 10%, podobnie w przypadku maksymalnego okresu kredytowania – oferty poszczególnych banków mogą znaleźć się na odległych biegunach. Bowiem w części banków okres kredytowania wynosi maksymalnie kilka lat, podczas gdy w innych może wynosić nawet 10 lat.
Źródło: Money Expert