Na rynku pieniężnym stawki depozytów w terminie O/N utrzymywały się zgodnie z oczekiwaniami na poziomie 4,15%-4,35%. Jeśli we wtorek NBP nie przeprowadzi operacji dostrajającej płynność, wówczas ten stan powinien utrzymać się do końca tygodnia.
Europejski Bank Centralny nie skupił w zeszłym tygodniu żadnych obligacji państw strefy euro. Zapadły jednak papiery z portfela o wartości prawie 1 mld EUR. Stąd zaangażowanie w papiery skarbowe ze strony EBC zmniejszyło się do 74 mld EUR (według nieoficjalnych szacunków, bank centralny pozostaje zatem głównym obligatariuszem Grecji).
Podczas poniedziałkowej sesji odbyła się aukcja odkupu bonów skarbowych. Odkupowane były papiery serii zapadających od 6 do 27 lipca br. o łącznej wartości 3,9 mld PLN. Średnia rentowność została ustalona na poziomie 4,250%-4,289%, a wartość odkupionych bonów wyniosła symboliczne 0,26 mld PLN. Dodatkowo Ministerstwo Finansów potwierdziło wcześniejsze informacje, że w dniu 27 czerwca nie zorganizuje aukcji bonów skarbowych.
Na rynku SPW i kontraktów IRS podczas poniedziałkowej sesji rentowności nieznacznie obniżyły się (o około 1-5 pb). W kontekście perspektyw rynku stopy procentowej należy wspomnieć o wypowiedzi Andrzeja Kaźmierczaka (RPP), który stwierdził dla agencji Bloomberg, że „małe i stopniowe podwyżki stóp jak do tej pory nie przyniosły pożądanych efektów”. Jego zdaniem po tym jak inflacja nieoczekiwanie osiągnęła najwyższy poziom w dekadzie, jest jeszcze bardziej zdeterminowany, aby kontynuować zacieśnianie polityki pieniężnej. Wypowiadający się dotychczas członkowie RPP sygnalizowali natomiast większy umiar. Naszym zdaniem rosnące w najbliższych miesiącach ryzyko podwyżki stóp procentowych będzie ciążyło na krótkim końcu krzywej dochodowości.
Zgodnie z harmonogramem czerwcowych aukcji w środę odbędzie się aukcja obligacji drogowych emitowanych przez BGK na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego. Oferowane będą obligacje IWS0645 na kwotę 1,0 mld PLN. Spodziewamy się, że średnia rentowność papierów będzie zbliżona do 6,40% (krzywa dla papierów skarbowych utrzymuje się poniżej 6,10%). Dodatkowo BGK poinformował, że w drugiej połowie lipca dojdzie do kolejnej emisji obligacji drogowych, a na przełomie czerwca i lipca emitowane będą papiery denominowane w EUR o wartości kilkuset mln EUR.
Mirosław Budzicki, Departament Skarbu PKO Banku Polskiego
Źródło: PKO Bank Polski