„Wiadomości” TVP zanotowały najwięcej wpadek spośród telewizyjnym serwisów informacyjnym – wynika z comiesięcznego raportu „Cztery Stacje” opracowanego przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.
Analiza opiera się na monitoringu wrześniowych wydań czterech najbardziej opiniotwórczych serwisów w polskich mediach – „Faktów”, „Panoramy”, „Wiadomości” i „Wydarzeń”.
Zdecydowanie najwięcej materiałów dotyczyło we wrześniu 2009 wydarzeń politycznych. To spora zmiana w porównaniu z sierpniem, gdy wprawdzie polityka również była na pierwszym miejscu, lecz znalazła się na równorzędnej pozycji z gospodarką i historią. Tym razem dominowała, a dotyczyło jej niemal 170 materiałów. Najwięcej z nich, bo aż 50 wyemitowała „Panorama”. Znacznie mniej o polityce informowały „Wydarzenia”. Serwis Polsatu stawiał na tematy sportowe, społeczne oraz przestępstwa i tragedie.
Również ogółem najwięcej materiałów (317) przygotowała „Panorama”. Jej prymat w tej kategorii stał się normą, bo wygrała w klasyfikacji ilościowej we wszystkich dotychczasowych dwunastu wydaniach „Czterech Stacji”. W minionym miesiącu drugie były „Wiadomości”, a trzecie „Fakty”. Najmniej tematów podjęli dziennikarze „Wydarzeń”, co w jakimś stopniu można tłumaczyć mniejszą liczbą wydań. 12 września serwis wypadł z ramówki ze względu na transmisję debaty na temat dziury budżetowej.
W centrum uwagi we wrześniu znajdował się Śląsk. To właśnie materiały z tego regionu – a nie jak zwykle z Mazowsza – najczęściej pojawiały się na naszych ekranach. Niestety, głównie za sprawą tragedii w kopalni w Rudzie Śląskiej. Właśnie wybuch metanu i pożar w kopalni Wujek Śląsk okazał się najważniejszych wrześniowym tematem. Podjęto go łącznie aż 66-krotnie! To prawie trzy razy więcej, niż o drugim w zestawieniu tematów szczegółowych zdobyciu złotego medalu mistrzostw Europy przez polskich siatkarzy.
Cztery największe serwisy informacyjne mocno zainteresowały się też sprawą aresztowania Romana Polańskiego oraz wycofaniem się Stanów Zjednoczonych z oferty budowy na terytorium Polski elementów tarczy antyrakietowej.
Tym razem na czele niechlubnego zestawienia największej liczby wpadek znalazły się „Wiadomości”. Drugi był inny serwis Telewizji Publicznej – „Panorama”, który jeszcze w sierpniu zanotował najlepszy wynik w historii raportu „Cztery Stacje” – tylko jedną wpadkę w miesiącu. „Fakty” i „Wydarzenia” zanotowały ich po siedem. Prócz serwisu Polsatu, wszystkim redakcjom przytrafił się znaczący wzrost w tej kategorii. Wydaje się, że jednym z powodów mogła być większa ilość relacji „na żywo”, spowodowanych tragedią w Rudzie Śląskiej.
Na pierwsze miejsce w klasyfikacji liczby komentarzy ironicznych – po miesiącu przerwy – powróciły „Fakty”. Dziennikarze stacji TVN przygotowali 19 takich materiałów i zdecydowanie wyprzedzili liderów sierpnia – reporterów „Wydarzeń”. Choć zdarzały się już przecież miesiące, gdy słynący z sarkazmu reporterzy „Faktów” nagrali niemal 40 tego typu komentarzy. „Wydarzenia” wyemitowały siedem takich materiałów, „Panorama” sześć, a „Wiadomości” tylko pięć.
Najbardziej ironicznymi dziennikarzami byli we wrześniu Paweł Abramowicz (6) oraz Maciej Mazur (5) z „Faktów”. Dalej uplasowała się Maria Stepan (3) z „Wiadomości” oraz Marek Pyza (3) z „Panoramy”.
Źródło: PRESS-SERVICE Monitoring Mediów