„Banki, które udzielają kredytów studenckich – PKO BP, Pekao, Gospodarczy Bank Wielkopolski (GBW), Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS) i Mazowiecki Bank Regionalny – wyliczają zdolność kredytową poręczyli jak w przypadku kredytów gotówkowych czy hipotecznych.” czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
Gazeta sprawdziła, ile powinien wynosić minimalny dochód netto osoby, która chciałaby poręczyć kredyt studentowi. Przyjęto, że jest to osoba samotna i nie posiadająca żadnych zobowiązań finansowych: „W PKO BP tę kwotę wyznaczono na prawie 1300 zł. Tymczasem w Pekao i GBW ten minimalny dochód netto został ustalony na poziomie 1500 zł.”.
„Skoro poręczycielem może być tylko osoba mająca umowę o pracę na czas nieokreślony, bardzo zawęża się liczba potencjalnych klientów. Nawet osoba, która ma umowę o dzieło, powinna mieć możliwość otrzymania lub poręczenia kredytu – tłumaczy Marcin Krasoń, analityk Open Finance. Takich wymagań nie ma jednak w Pekao czy PKO BP. Nie bez znaczenia jest również wykonywany zawód poręczyciela.” informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Kredyt studencki udzielany jest na bardzo korzystnych warunkach i dzięki temu, że student może zacząć spłacać go dopiero po zakończeniu studiów, jest w stanie spokojnie kontynuować edukację. Musi jednak mieć osobę, która będzie jego poręczycielem. Taka osoba musi spełniać pewne warunki- przede wszystkim finansowe, ale także sposób zatrudnienia poręczyciela odgrywa dużą rolę.
Więcej na ten temat w „Dzienniku Gazecie Prawnej” w artykule Katarzyny Przybyły „Kto może poręczyć studentowi pożyczkę?”.