To niedużo, jak na spółki z sektora finansowego, sugeruje dziennik „Rzeczpospolita”. W najlepszej sytuacji znalazły się: Aviva, PZU, Amplico, Generali, Aegon, Allianz oraz Pocztylion-Arka.
„Duże PTE mają relatywnie duży zwrot na kapitale. Natomiast mniejsze, niekorzystające z efektu skali, nadal ponoszą straty – podkreśla rozmówca „Rz”.
„Poza tym czas oczekiwania na zwrot zainwestowanego kapitału wydłuży obniżka opłat pobieranych przez fundusze emerytalne. Oznacza bowiem spadek przychodów, a co za tym idzie – wyników finansowych towarzystw, które funduszami zarządzają”, czytamy w dzienniku.
Przyszłość towarzystw zarządzających funduszami przyszłych emerytów wydaje się niezagrożona, jednak sygnały, jakie wysyłają niektórzy reprezentanci rządu, mogą wzbudzać niepokój wśród PTE. Nie od dziś minister pracy podkreśla, że OFE są nieefektywne i ze zbyt małym staraniem inwestują oszczczędności Polaków.
Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej” w artykule Katarzyny Ostrowskiej pt. „Rentowność dla wybranych”.