W Polsce jest 14 mln polis komunikacyjnych. Nie zmienia to faktu, że rokrocznie wypadkom drogowym ulega wiele osób. Większość z nich nie wie jak zachować się w sytuacji szoku powypadkowego, co zrobić, gdzie zadzwonić. Takie i inne informacje zawiera Karta Praw Ofiar Wypadków Drogowych, czyli zestaw informacji potrzebnych uczestnikowi wypadku.
Karta ta – będąca wynikiem wspólnej inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości, MSWiA oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń – jest, jak mówi minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, materiałem informacyjnym, którego nie ma w żadnym innym kraju. Niektóre państwa informacje przeznaczone dla ofiar wypadków komunikacyjnych zamieściły w kodeksach karnych lub w swoistych przewodnikach.
Karta adresowana jest do przeciętnego Kowalskiego, pokrzywdzonego w wypadku. Ma w prosty i klarowny sposób przedstawić podstawowe możliwości, obowiązki i prawa stron wypadku.
– Karta jest niezbędnikiem, który pokazuje krok po kroku co zrobić, jeśli jest się ofiarą wypadku drogowego. Co powinni zrobić ratownicy medyczni, jakie uprawnienia ma policja, co samemu trzeba zrobić, jak zgłosić szkodę, o czym pamiętać, co wypełnić, gdzie wpisać numer polisy? Wypadek to ogromne emocje, nie pamiętamy wtedy o tych wszystkich zdarzeniach, stąd ta ulotka. Wydana na razie w nakładzie kilkudziesięciu tys. egzemplarzy. To jest napisane wyjątkowo przystępnym językiem, aby trafić nawet do osoby silnie wzburzonej, tuż po wypadku. Każdy z nas powinien mieć ten materiał w swoim samochodzie – podkreślał minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w TVP Info.
ZOBACZ KARTĘ PRAW OFIAR WYPADKÓW
Dokument zawiera również informacje na temat świadczeń, jakich poszkodowany może domagać się od państwa czy ubezpieczycieli oraz krótką informację o możliwym procesie karnym lub cywilnym, jaki może wystąpić po wypadku.
Pamiętaj!
Powinieneś wezwać policję, jesli wskutek wypadku ktoś zginął lub został ranny oraz gdy któryś z uczestników sprawia wrażenie nietrzeźwego lub ucieka z miejsca zdarzenia. W innych przypadkach można odstąpić od wzywania policji.
Kompendium uczestnika wypadku jest już dostępne na stronach internetowych ministerstwa sprawiedliwości oraz MSWiA, policji oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń. Dołączane jest również do nowo zawieranych polis ubezpieczeniowych. Karta Praw Ofiar Wypadków Drogowych jest materiałem informacyjno-edukacyjnym, do którego nikt nie rości sobie praw autorskich. Wiceminister sprawiedliwości Piotr Kluz zachęca do upowszechniania i kopiowania ulotki, tak by dotarła do jak najszerszego grona odbiorców, nie tylko kierowców.
Źródło: Bankier.pl