Krakowskie Nagrody Allianz 2007 – Kultura, Nauka, Media jest to konkurs organizowany przez Allianz Polska nieprzerwanie od 2000 r. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: Kultura – za inicjatywy o istotnym znaczeniu dla rozwoju kultury lokalnej, miasta i regionu, Nauka i edukacja – za wybitne osiągnięcia w dydaktyce, popularyzacji nauki w regionie lub za inicjatywy w zakresie edukacji dzieci i młodzieży inspirujące do osiągania ponadprzeciętnych wyników w nauce, oraz Media – za szczególne osiągnięcia w obszarze mediów lokalnych. W bieżącym roku nagroda zostanie przyznana już po raz ósmy.
O nominacjach, a następnie o przyznaniu nagród, decyduje Kapituła, składająca się z osób obdarzonych powszechnym autorytetem w środowisku krakowskim. W bieżącym roku w skład Kapituły wchodzą:
Kultura
Zofia Gołubiew, Dyrektor Naczelny Muzeum Narodowego, Prof. Jerzy Stuhr, Rektor PWST w Krakowie, Jan Poprawa, Prezes Stowarzyszenia Autorów Polskich, Henryk Jacek Schoen, Dyrektor Teatru Bagatela Prof. Jan Pamuła, Rektor Akademii Sztuk Pięknych.
Nauka
Prof. dr hab. Ryszard Tadeusiewicz, Kierownik Katedry Automatyki Akademii Górniczo-Hutniczej, Prof. dr hab. Andrzej Szromnik, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia Uniwersytetu Ekonomicznego, Prof. dr hab. Stanisław Krawczyński, Rektor Akademii Muzycznej w Krakowie, Prof. dr hab. Szczepan Biliński, Prorektor ds. Badań i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prof. dr hab. Jerzy Wyrozumski, Sekretarz Generalny Polskiej Akademii Umiejętności.
Media
Witold Gadowski, Dyrektor Oddziału TVP S.A. w Krakowie, Red. Tomasz Lachowicz, Redaktor Naczelny Gazety Krakowskiej, Norbert Kowalski, Zastępca Dyrektora ds. Marketingu & PR Interia.pl S.A., Red. Józef Stachów, Redaktor Naczelny Gazety Wyborczej, Red. Piotr Legutko, Redaktor Naczelny Dziennika Polskiego.
Każdy z członków Kapituły ma prawo do zgłoszenia jednej kandydatury (osoby lub instytucji) do nagrody w dziedzinie, którą reprezentował. W czasie posiedzenia Kapituły, które odbyło się 14 listopada 2007 r., wyłoniono w drodze głosowania trzech nominowanych w każdej kategorii.
Do nagród w dziedzinie Kultury zostali nominowani: Prof. Mieczysław Górowski – profesor Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prowadził wykłady m.in. we Francji, Kanadzie, i Chile. Należy do grona najwybitniejszych plakacistów polskich. W jego dorobku znajduje się ponad 450 realizacji, a jego plakaty znajdują się w zbiorach wielu muzeów, galerii oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Laureat wielu międzynarodowych nagród, m.in.: I nagrody w Paryżu wśród stypendystów Rządu Francuskiego (1978 r.), I nagrody na III Biennale Plakatu w Fort Collins, Colorado (1983 r.), złotego medalu na II Biennale Plakatu w Meksyku (1992 r.); nagrody za oryginalność w konkursie Reve du siecle we Francji (1999 r.).
Prof. Jerzy Jarocki – jeden z najwybitniejszychpolskich inscenizatorów dramatu XX-wiecznego. Wprowadził na sceny dramaty Gombrowicza, Witkacego, Różewicza i Mrożka, dla wielu z nich znajdując kanoniczną formę teatralną. Przez pół wieku swojej pracy artystycznej wytyczał drogi i ustanawiał wzorce reżyserskiej doskonałości. Tworzył i tworzy teatr metafizyczny i polityczny zarazem, precyzyjny i wizjonerski. W ciągu ostatnich lat związał się z Teatrem Narodowym w Warszawie. Prof. Jerzy Jarocki jest absolwentem krakowskiej PWST i przez wiele lat był pedagogiem w swojej uczelni.
Bartosz Szydłowski – reżyser teatralny, twórca niezależnego krakowskiego Stowarzyszenia Teatralnego Łaźnia. Ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydział Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. W 1996 r. założył Łaźnię, niezależną scenę teatralną, która od początku swojego istnienia prowadziła także interdyscyplinarną działalność kulturalną, przygotowywała projekty społeczno-edukacyjne i silnie angażowała się w życie lokalnej społeczności.
Do nagród w dziedzinie Nauki zostali nominowani: Prof. dr hab. Jacek Migdałek – fizyk, ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, tutaj też uzyskał stopień doktora nauk fizycznych i doktora habilitowanego w zakresie fizyki atomowej. Tytuł profesora nauk fizycznych otrzymał w 1990 r. Wieloletni badacz problemów informatycznej edukacji nauczycieli. Założyciel Samodzielnego Zakładu Informatyki, był dyrektorem Instytutu Fizyki i Informatyki, a w latach 1993-1996 dziekanem Wydziału Matematyki, Fizyki i Techniki. Obecnie jest kierownikiem Katedry Informatyki i Metod Komputerowych. Autor i współautor ok. 80 prac opublikowanych w czasopismach naukowych, głównie zagranicznych. Jest członkiem Polskiego i Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego, członkiem Rady Użytkowników Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet oraz ekspertem MEN ds. środków dydaktycznych w zakresie informatyki.
Prof. dr hab. Piotr Sztompka – socjolog, kierownik Zakładu Socjologii Teoretycznej Wydziału Filozoficznego UJ. Jest profesorem zwyczajnym UJ i Wyższej Szkoły Europejskiej im. Tischnera. Wielokrotnie wykładał za granicą: w USA, Ameryce Łacińskiej, Australii i kilku krajach europejskich. Jest członkiem rzeczywistym PAN i PAU, Academia Europaea w Londynie oraz honorowym członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk w Bostonie. W 1998 r. został wybrany wiceprezydentem Międzynarodowego Stowarzyszenia Socjologicznego (ISA), a w 2002 roku na Kongresie w Brisbane Prezydentem ISA (jako drugi Polak w historii). Prof. Sztompka opublikował ponad 20 książek i 200 artykułów naukowych. Jego prace skupiają się wokół zagadnień zmian społecznych oraz koncepcji systemu społecznego. W roku 2006 został uhonorowany Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (zwaną polskim Noblem) w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych za oryginalne opracowanie idei współczesnej socjologii.
Prof. dr hab. Mieczysław Tomaszewski – muzykolog, teoretyk i edytor muzyczny. Profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, kierownik Katedry Teorii i Interpretacji Dzieła Muzycznego. Jeden z najwybitniejszych polskich muzykologów, autor metody interpretacji integralnej dzieła muzycznego. Reprezentuje muzykologię zorientowaną humanistycznie. Autor ponad 250 tekstów naukowych. Jest wybitnym znawcą muzyki polskiej XIX i XX w., światowej sławy chopinologiem, autorem fundamentalnych prac w tej dziedzinie. Za swoją działalność naukową prof. Mieczysław Tomaszewski został uhonorowany wieloma nagrodami, m.in. w roku 1999 prestiżową Nagrodą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (zwaną polskim Noblem) w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych. Prof. Tomaszewski jest doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie.
Do nagród w dziedzinie Mediów zostali nominowani: Marek Balawajder – dziennikarz, absolwent wydziału Politologii i Nauk Społecznych UJ. Karierę zawodową rozpoczął w 1994 roku w Dzienniku Echo Krakowa, pracował także w Dzienniku Życie. Od 1997 r. jest stale związany z Radiem RMF, w którym zaczynał jako reporter, by po kilu latach zostać szefem oddziałów lokalnych RMF. Wraz z Romanem Osicą z warszawskiego oddziału stworzył dział śledczy w Radiu RMF. Praca Marka Balawajdera jako dziennikarza śledczego, jego dociekliwość i etyczne podejście do dziennikarskiej profesji przyczyniły się wielokrotnie do odkrycia prawdy w dzisiejszej skomplikowanej rzeczywistości.
Dominika Rzepka – dyrektor telewizji internetowej interia.tv. Karierę zawodową rozpoczęła w akademickim radiu RAK, współpracowała z radiem Kraków, pracowała w Plus, Blue FM, Region, Multimedia (RMF FM). Od trzech lat w interia.pl. Zaczynała jako redaktor serwisu Fakty i Kobieta, następnie była project managerem i współtworzyła część informacyjną strony telewizji internetowej interia.tv. Obecnie jest szefem unikatowej telewizji internetowej, w której programach poruszane są nie tylko problemy ogólnopolskie, ale również regionalne.
Bartek Solik – z zawodu anglista i dziennikarz. Łączy pracę fotografa i reportera radiowego. Fotograf Kolektywu Fotografów Visavis.pl. Zakopiańczyk, na stałe mieszkający w stolicy Podhala, należy do czołówki polskich fotoreporterów. Zdobył uznanie reportażami publikowanymi w Gazecie Wyborczej, tygodniku Polityka, Newsweeku czy Przekroju. W latach 2005, 2006, 2007 był nominowany do nagrody Grand Press Photo. Trzykrotny laureat Konkursu Fotograficznego National Geographic. Zdobywca pierwszej nagrody w konkursie fotografii prasowej BZ WBK Press Foto 2006 w kategorii: Fotoreportaż Sportowy. Autor Portretów Małopolski, 2005, 2006, pokazujących zwykłych ludzi.
W dniu 4 grudnia 2007 r. odbędzie się kolejne posiedzenie Kapituły konkursu, podczas którego w tajnym głosowaniu zostaną wyłonieni laureaci Nagrody Allianz 2007. Zwycięzca każdej kategorii otrzyma srebrną statuetkę Nike (autorstwa artysty plastyka Pawła Szcześniaka) i oraz otwartą polisę o wartości 5000 zł na wybrane ryzyka ubezpieczeniowe. Uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 5 grudnia 2007 r. w Ośrodku TVP-INFO Kraków, przy ul. Krzemionki 30.