Dyskryminacja pracowników 50+ Fakty i mity
Joanna Tokarz
– Akademia Rozwoju Filantropii w zeszłym roku przeprowadziła ogólnopolskie badanie, które objęło osoby bezrobotne z grupy wiekowej 50+, urzędy pracy, pracodawców oraz agencje zatrudnienia. Wynika z niego, że osoby po 50 roku życia postrzegane są jako mało zmotywowane do przekwalifikowania się i do tego, aby podejmować pracę. Często czekają po prostu na emeryturę. Z drugiej strony, z badania wynika, że wiek jest faktyczną barierą, która uniemożliwia znalezienie pracy. Pracodawcy często mają negatywne podejście do tej grupy wiekowej. Kiedy pytaliśmy ich, którego kandydata zatrudniliby, mając do wyboru osoby o tych samych kwalifikacjach i w różnym wieku, w większości (ponad 60 proc.) wybierano kandydata młodszego. Jeśli chodzi o zarządzanie wiekiem, to ponad 80 proc. badanych firm przyznało, że w ogóle nie słyszało o takiej strategii zarządzania.
Hanna Nowakowska
– Warto zwrócić uwagę, dlaczego w Polsce zaistniała taka sytuacja. To było celowe działanie rządu, który łagodząc skutki restruktyryzacji wysyłał wielu ludzi na świadczenia społeczne. Moja fundacja reprezentuje forum 50+. Jest to platforma nieformalnego porozumienia 20 polskich organizacji seniorskich, które działają w 10 miastach. W 2006 roku zrobiliśmy badanie sondażowe. Zapytaliśmy, jak osoby starsze postrzegają się na rynku pracy. Okazało się, że czują się one dyskryminowane. To zjawisko występuje u obu płci, ale wśród kobiet i osób niepełnosprawnych jest szczególnie nasilone.
Mirosława Rymszewicz
– Na Mazowszu bezrobotni w przedziale wieku 45–64 lata stanowią 1/3 ogółu bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy. Są to dane statystyczne za III kwartał 2008 r. Warto też zwrócić uwagę na dane dotyczące podjęcia pracy oraz niepotwierdzania gotowości do pracy. 30 proc. w grupie bezrobotnych 50+ podejmuje pracę, ale już 39 proc. nie potwierdza tej gotowości. Przyczyną wyłączenia z rejestru z powodu niepotwierdzenia gotowości może być niezgłoszenie do PUP podjęcia pracy albo praca na czarno w tzw. szarej strefie.
Dlaczego firmy nie chcą inwestować w pokolenie 50+ ? Czy nowe przepisy zatrzymają 50-latki ?
Debatę prowadziła: Katarzyna Bartman; współpraca: Katarzyna Wiśniewska
Więcej: Gazeta Prawna 8.12.2008 (239) – forsal.pl – str.A8